içinde ,

Bin 500 yillik kasenin mesaji

 Arkeologlar Bin 500 yıllık kasenin mesajını şaşkınlıkla okudu

İblis’i böyle yenersiniz

Bin 500 yillik kasenin mesaji

Günümüz Irak’ı olan Mezopotamya’dan çıkarılan kaselerin üzerinde yazanlar arkeologları şaşkına uğrattı. İbranice ve Babil Aramicesi dilleri yazılı olan kaselerde İblisi yenmenin yolları yazıyor.

Kudüs’teki bir evde, bin 500 yıllık geçmişi olduğu tahmin edilen kaseler ve yüzlerce antik buluntuya rastlandı. “Küfür kaseleri” olarak bilinen büyü kaselerinin, günümüz Irak’ı olan Mezopotamya’dan geldiği ve lanetler, iblisler, hastalıklar ve zararlılarla savaşmak için bir tür muska olarak kullanıldığı belirtiliyor.

Üzerinde Gece İblisi Figürü Var

Üzerinde Gece İblisi Figürü Var

İsrail Eski Eserler İdaresi’ne (IAA) göre, bu tür kaseleri korunma amacıyla evin zemininin altına gömmek yaygın bir uygulamaydı ve metinler de, sanatçılar tarafından müşterilerin kişisel ihtiyaçlarına göre yazılıyordu. Kaselerden biri, kasenin savuşturması gereken kişiyi temsil eden boyalı bir “gece iblisi” figürünü taşıyor. Kaselerde ayrıca İblis’e karşı üstünlük sağlamanın yollarını gösteren çeşitli ibarelere de yer verildi. Bu ibarelerin insanları İblis’ten korumaya yardımcı olduğuna inanılıyor.

Aslan Konvoyu Tasviri Dikkat Çekiyor

Aslan Konvoyu Tasviri Dikkat Çekiyor

Buluntular arasında geometrik süslemeler ve hayvan dünyasından sahneler içeren Mısır motifleriyle Fenike tarzında dekore edilmiş 3.000 yıllık nadir kemik ve fildişi eserler de yer alıyor. Nesnelerden birinde, birbirine bakan, insan yüzlü kanatlı aslanlar olan iki griffon görünürken, diğer bir eserde yürüyen dört kanatlı aslan konvoyunun tasviri bulunuyor.

Yasa Dışı Yapılan Kazıda Ortaya Çıkarılmış

IAA, bunların ahşap mobilyalara çivilerle tutturulmuş dekoratif öğeler olduğunu açıkladı. IAA, fildişi eserlerin Samiriye bölgesindeki devasa höyüklerden birinde yasadışı yapılan kazıdan çıkarıldığına yönelik bir değerlendirme yaptı.

Ne düşünüyorsun?

Yazar diwun

William James Sidis Kimdir?

Seyahat İnsana Kazandırdığı 17 Değişim