içinde

Beyin Hasarı Olan Kişilerin Aslında Bizi Duyup Anladığı Keşfedildi!

Beyin Hasarı Olan Kişilerin Aslında Bizi Duyup Anladığı Keşfedildi!
Beyin Hasarı Olan Kişilerin Aslında Bizi Duyup Anladığı Keşfedildi!

Beyin Hasarı Olan Kişilerin Aslında Bizi Duyup Anladığı Keşfedildi!

Columbia Üniversitesi Vagelos Doktorlar ve Cerrahlar Koleji’nde nöroloji bölümü ve New York-Presbyterian/Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi’nde yoğun bakım ve hastane nörolojisi şefi olan Doçent Dr. Jan Claassen, “Çalışmamız, gizli bilince sahip hastaların sözlü komutları duyabildiğini ve anlayabildiğini ancak beyin devrelerindeki talimatları, beyinden kaslara ileten devrelerdeki yaralanmadan dolayı iletemediğini ve bu nedenle de komutları yerine getiremediklerini tespit ettik” diyor.

Bulgular, doktorların hangi hastaların rehabilitasyonla iyileşeceğini daha iyi tahmin etmelerine yardımcı olabilir.

Bilişsel motor ayrışma (CMD) olarak da bilinen gizli bilinç, kafa travması, beyin kanaması veya kalp durmasından kaynaklanan beyin hasarı olan hastaların yaklaşık %15 ila %25’inde görülür.

Ancak beyinde bu durumda hangi yolların bozulduğu kesin olarak bilinmiyordu.

Yeni çalışmada, araştırmacılar 107 beyin hasarı hastasını incelemek için EEG kullandılar. Bu hastaların 21’ınde CMD saptandı. Hastalara sağ ellerini açıp kapatmaları ile ilgili komut verildi.

Araştırmacılar daha sonra tüm hastalardan alınan yapısal MRI taramalarını analiz ettiler.

CMD olmayan hastalarda orta beyin dahil olmak üzere beyin sapı uyarılma yollarında yaralanma görülürken hiçbir CMD hastasında orta beyin lezyonu görülmedi.

Tüm CMD hastalarının uyarılma ve komutları anlama ile ilgili sağlam beyin yapılarına sahip olduğunu buldular. Bu da bu hastaların komutları duyup anladıkları ancak bunları yerine getiremedikleri fikrini destekliyor.

Claassen “Tüm CMD hastalarının, söylediğimiz komutları motor çıktıyla bütünleştirecekleri beyin bölgelerinde bir sorun olduğunu tespit ettik. Bu durum da CMD hastalarının sözlü komutlara göre hareket etmesini engelledi” diyor. Lisansımı “Genetik Mühendisliği” bölümünde tamamladıktan sonra yüksek lisansımı Marmara Üniversitesi “Eczacılık-Farmakoloji” bölümde tamamladım.
Yeni şeyler öğrenip bunları çevremdekiler ile paylaşmaktan keyif alıyorum. Umarım siz de okurken keyif alırsınız 🙂

Ne düşünüyorsun?

Yazar diwun

Yapay Zekâ ’da Kullanılan Dil Modellerinin Politik Görüşleri

Yapay Zekâ Meme Kanserini Tespit Etti