içinde , ,

Afyon’daki Kanalizasyon Kazısında Apollon Heykeli Bulundu

Afyon’daki yapılan kanalizasyon çalışmaları sırasında, Antik Yunan tanrısı Apollon’u tasvir ettiği düşünülen bir heykel bulundu.

Afyonkarahisar’daki Sinanpaşa Höyüğü’nün güneybatısında yapılan kanalizasyon çalışması sırasında biri heykel iki tarihi eser bulundu. Heykelin Yunan mitolojisindeki Apollon’u tasvir ettiği düşünülüyor.

İş makinesiyle açılan yerde eserler bulununca çalışma durdurularak Kaymakamlık, emniyet ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bilgi verildi. Afyonkarahisar Müze Müdürlüğü uzmanları alanda inceleme yaptı.

Bölgenin Roma ve Doğu Roma dönemlerine ait arkeolojik yerleşim alanı olduğu tespit edildi. Parçalar incelenmek üzere Müze Müdürlüğü’ne taşındı.

(Aydın’da Bulunan Amfitiyatroda Kanlı Dövüşler Sergileniyordu)

Alanın tesciline ilişkin dosya hazırlanarak Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne iletileceğini belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, bir metre uzunluğundaki heykelle ilgili şu bilgileri verdi:

“Baş ve diz altından eksik olduğu görüldü. Söz konusu kırıklar eski olup parçaları bulunamamıştır. İlk verilere göre Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen heykelin Apollon olduğu düşünülüyor. İşlemlerden sonra müzeye kazandırılacak.”

Apollon, Yunan mitolojisinde müziğin, güzel sanatların, güneşin, ateşin ve şiirin tanrısı, kehanet yapan, bilici tanrıydı. Simgeleri yay ve ok, defne ve lirdi.

You must be logged in to post a comment
Login

Ne düşünüyorsun?

Yazar diwun

Shangri-La Efsanesi

sakallı celal ve günümüz aydını