içinde

Yunanistan’da Depremde Yıkılmış Bir Şarap Dükkanı Keşfedildi

Yunanistan’da, muhtemelen 1.600 yıl önce gerçekleşen bir depremde yıkılan Roma döneminden kalma şarap dükkanı keşfedildi.

Yunanistan’daki arkeologlar, muhtemelen bir deprem veya bina çökmesi gibi “ani bir olay” sonrasında yıkılan ve terk edilen, kırık kaplar ve yere dağılmış 60 sikkenin olduğu 1.600 yıllık bir şarap dükkanı keşfettiler.

Dükkan, Roma İmparatorluğu’nun bölgeyi kontrol ettiği dönemde faaliyet gösteriyordu. Yunanistan’ın güneyinde Mora Yarımadası’nın kuzey kıyısında yer alan antik Sikyon kentinde yer alıyordu. Arkeologlar şarap dükkanında dağınık haldeki sikkelerin yanı sıra mermer masa tablaları ve bronz, cam ve seramikten yapılmış kapların kalıntılarını buldular.

(İlgili: Konya’da Şaraphanesi ve Sarnıcı Olan Yeraltı Şehri Keşfedildi)

Makaleyi Martin Wells’le birlikte yazan arkeoloji profesörü Scott Gallimore, “Ne yazık ki satılmış olabilecek şarap türleri hakkında doğrudan bir kanıtımız yok. Üzüm çekirdeklerine (Vitis vinifera) ilişkin bazı kanıtlarımız var ancak şu anda bundan daha spesifik bir şey söyleyemeyiz.” diyor.

Dükkanda şarabın yanı sıra zeytinyağı gibi başka ürünler de satılmış olabilir. Gallimore, sikkelerin çoğunun 337 ile 361 yılları arasındaki II. Constantius dönemine ait olduğunu, en son madeni paranın ise 355 ile 361 yılları arasında basıldığını söylüyor.

Yıkıcı bir olay

Gallimore, şarap dükkanında yıkılması ve terk edilmesiyle sonuçlanan “ani bir olay” yaşandığını söylüyor. Yerde bulunan 60 bronz para ise dükkanın son anlarına ait.

Gallimore, “Sikkelerin tümü dükkanın zemininde, alana dağılmış halde bulundu. Bu, onların seramik bir kapta ya da bir tür torbada grup halinde bir arada tutulduklarını gösteriyor gibi görünüyor. Dükkan yıkılırken kabın yere düştüğü ve paraların etrafa saçıldığı görülüyor.” diyor.

“Bunun ne tür bir olay olduğundan emin değiliz; muhtemelen bir deprem, ya da muhtemelen çok fazla yağış gibi çevresel koşullar nedeniyle çatının çökmesi. olabilir. Yıkımdan sonra insanlar enkaz ve tortuyu etrafa attılar ancak içinden herhangi bir şey çıkarmak için hiçbir çaba gösterilmemiş”

Dükkanın bir parçası olduğu kompleks, muhtemelen olayın gerçekleştiği dönemde, beşinci yüzyılın başlarında terk edilmiş gibi görünüyor.

Live Science. 24 Ocak 2024.

 

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Wi-Fi Yerine Li-Fi

Antakya’da Bulunan Kerdon Mozaiği