içinde

Yerli Helikopter Motoru TEI-TS1400 Test Edildi

Yerli Helikopter Motoru TEI-TS1400 Test Edildi

Türk Havacılık Uzay Sanayii tarafından tasarlanan yerli Gökbey helikopterinde kullanılacak ‘İlk Milli Helikopter Motoru TEI-TS1400’ün teslimatı yapıldı. Türkiye’nin ilk milli helikopter motoru olan TEI-TS1400 ile Türkiye, gaz türbinli motor teknolojisinde sahip 7 ülkeden biri konumuna geldi.
TEI tarafından geliştirilen TS1400 Turboşaft Motor

İlk milli helikopter motorunu üreten TUSAŞ Motor Sanayii AŞ’de (TEI) incelemelerde bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, motorun test işlemlerini takip etti. TEI’de üretilen ilk milli helikopter motoru TEI-TS1400’ün teslimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da video konferansla katıldığı törenle yapıldı.

Tasarım Merkezi’nin de açılışının yapıldığı törenin ardından, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TSK komuta kademesi ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, tesisi gezerek faaliyetlere ilişkin bilgi aldı.

Varank ve Akar, daha sonra ilk milli helikopter motoru TEI-TS1400’ün testinin yapıldığı alana geçerek çalışmalara ilişkin bilgi aldı ve motorun test işlemlerini takip etti. Her iki bakan da motorun başarıyla çalışmasının ardından, mühendisleri ve emeği geçenleri tebrik etti.

TS-1400 Motoru Önemi

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Alt Sistemler Dairesi önderliğinde yürütülmekte olan proje kapsamında, bir yandan ülkemizde gaz türbinli motor tasarım, geliştirme ve test altyapıları oluşturulurken, diğer yandan da Özgün Helikopter’e entegre edilebilecek, 1400 shp gücünde, tip sertifikası alınmış özgün ve millî motor, TEI tarafından geliştiriliyor. Turboşaft Motor Geliştirme Projesi 8 yıllık bir proje olup, tamamı TEI çalışanlarından oluşan ve TEI’nin Eskişehir, Ankara ve İstanbul Mühendislik Ofisleri’nde bulunan yaklaşık 250 kişilik bir mühendislik ekibi projede çalışmaktadır.

 

 

Teknik Özellikler
Kalkış Gücü (Deniz Seviyesi Statik) 1.400 shp
30 sn. Tek Motor Gücü (Deniz Seviyesi Statik) 1.660 shp
Kalkış Gücü/Ağırlık 8,54 (shp)/(kg)
Servis Yüksekliği 20.000 ft
Çıkış Şaft Hızı 23.000 rpm
 

 

 
Kaynakça
  • https://www.aa.com.tr/tr
  • https://www.tei.com.tr/
  • https://www.ssb.gov.tr/

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Otonom Araç Gerçeği: 5G, ETİK

Gaziantep’te Bulunan Dionysos Madalyonlu Mozaik