içinde

Yeni Teknolojiye Dev Yatırımlar 1: Firmalar

Yeni Teknolojiye Dev Yatırımlar 1: Firmalar

Otomotiv sektörü farklı bir yola girmişken içten yanmalı araçların liderleri ve yeni sektörün lideri olmak isteyenler sahnede yerlerini almaya başladılar bile. İçten yanmalı araçlar için yeni teknolojileri beklesek de artık onu yapan firmalar bile bu teknolojiye o kadar para harcamayacak gibi duruyor. İşte sizlere devasa yatırımlar…

TOGG

Yerli otomobil TOGG için Bursa Gemlik’te yeni bir fabrika kurulacak. 2022 yılında ilk üretilecek arabayla beraber yıllık 175 bin adet üretim yapılacak. 22 milyar TL yatırımın 3.2 milyar TL’sini yatırımcılar koyacak. Tesiste 5 farklı model üretilecek, devletin yıllık 30 bin alım garantisi olacak.

Batarya yatırımı için; TOGG’un ortaklarından Zorlu holding Çinli GSR firmasıyla %50’lik ortaklık için anlaşma sağladı. 2023 yılına kadar kurulması planlanan fabrika 25 MW kapasiteli olacak ve ilk etapta 500 bin elektrikli araç için batarya üretilebilecek. GSR firması da Zorlu’nun Meta-Nikel firmasına ortak olarak 10 bin ton olan kapasiteyi 40 bin tona çıkartmayı hedeflemektedirler.

Zorlu holding’in ZES şarj markası, Voltrun ve E-şarj da Türkiye’de elektrikli araçlar için yapılan diğer adımlar arasında.

Tesla

Sektörün ilgisini yaptığı başarılı girişimlerle elektrikli araçlara çeviren firmanın gelecekteki yatırımı Almanya Berlin’de inşasına başlanan fabrika. 4 milyar dolar yatırım yapılan fabrikada yılda 500 bin araç, batarya ve elektrik motoru üretmeyi planlıyor. Konum olarak Almanya olmasını ise Elon Musk “Herkes biliyor ki Almanya mühendislik faaliyetlerinde önde gelen bir ülke. Bu durum da bizim Gigafactory’i neden Almanya’da kuracak oluşumuzun nedenini açıklıyor” demiştir.

Batarya konusunda başka firmalarla da iş birliği yapmakta. California merkezli batarya firması Maxwell Technologies firmasını 218 milyon dolar karşılığında satın alacağını duyurdu.

Mercedes

2030 yılına kadar Almanya’da fosil yakıtlı araçların kaldırılacak olması, firmaların da yatırımlarını hızlandırmasını sağladı. Mercedes elektrikli araçlar için 10.8 milyar euro harcayacak. 2022 yılına kadar 10 adet elektrikli araba çıkartacağını da hedeflediklerini söylediler. Araçlardaki en önemli parça olan bataryayı da unutmamışlar. Araçlarda olduğu kadar hızlı gelişemeyen batarya sektörü ileri de artacak araç sayısına bağlı olarak daha sıkıntılı olabileceğinden Mercedes şimdiden birçok batarya firmasıyla antlaşma imzaladı bile. Bunun için harcadığı para ise 20 milyar euro.

Tabi bu konudaki büyük yatırımlarını, Mercedes’in bir Tweet’ine cevap veren Elon Musk’ın, onları ikna ettiğini Dean Kawamura gibi biz de söylemiyoruz.

Ford

2020 yılına kadar 11 milyar dolarlık yatırım ve 16 tane yüzde yüz elektrikli model çıkartmayı planlıyor. 11 milyarlık yatırımın 850 milyon doları Michigan’daki fabrikası için harcayacak. Burası elektrikli araç üretim merkezi olacak. 900 kişiye de iş imkânı sağlanacak. Yeni nesil Mustang üretiminin de yapılması planlanıyor. Fabrika ilk elektrikli aracını ise 2021 yılında satışa sunmayı hedefliyor.

Ford ayrıca Amazon, T.Rowe Price gibi şirketlerle Rivian şirketine elektrikli araçlar için yatırım yaptılar. 

Volkswagen

2025 yılına kadar 1 milyon araç üretmeyi planlayan firma hedefi 2025 yılından TOGG’un tanıtımı yapıldıktan sonraki tarihlerde 2023 yılına çektiğini söyledi. Elektrikli araçlara geçiş için 60 milyar dolar ödeyeceklerini ayrıca 2029 yılına kadar ise 26 milyon elektrikli araç, 6 milyon da hibrit satmayı hedefliyorlar.

2020 VW ID 3 modelinde MEB(Modüler Elektrikli Sürüş Araç Kiti) kullandı. Kit’in kullanımını da içinde Ford’un bulunduğu birçok firmayla paylaşacaklar.  

Volkswagen’in bir diğer yatırım alanı ise batarya. İsveç merkezli olacak Northvolt firmasının bu fabrikasına ağustos ayında başlanacak, 2021 yılında büyük ölçekli üretim yapılacak. VW grubun yatırımı 900 milyon euro ile %20’lik hisse oldu. BMW zaten yıllardır bu firmanın yatırımcısı. Bu gelecekte BMW ve VW’nin aynı batarya yapısını kullanabileceğini göstermektedir.

Batarya kapasitesini şu şekilde karşılaştırabiliriz; Gigafactory fabrikası ilk zamanlarda 20 GWh idi ve şu an daha da arttırıldı. Northvolt’un ise 32 GWh kadar geliştirilecek.

Jaguar

İngiliz araç üreticisinin elektrikli araçlar için 3 yıllık yatırımı 18 milyar dolar. Ar-Ge çalışmaları için de harcanacak bu para ile dizele olan bağımlılığı azaltmayı planlamakta ama Avrupa’daki satışının %90’nı dizel olan bir marka için müşteri geri dönüşü oldukça önemli. 

Porsche, Audi, Nissan, Toyota, Mazda, Honda, Lexus, Kia, Renault, Peugeot, Lotus, Volvo gibi yıllardır içten yanmalı araç yapan firmalar ve Nio, Rivian, Fisker, Seres, Guangzhou Xiaopeng, Faraday Future, Rimac gibi 2000’li yıllardan sonra açılmış firmalar elektrikli araçlarla alakalı çalışmaları da mevcuttur.  

Birçok firma çalışmalar yaparken devletlerin bakış açısı da oldukça önem teşkil ediyor. Bakalım bu değişime devletler ne diyecek.

  • Kaynaklar
    • https://www.webtekno.com/daimler-elektrikli-otomobiller-icin-20-milyar-euro-yatirim-yapti-h59006.html
    • https://www.ortadogugazetesi.com/ekonomi/volkswagen-elektrikli-ekonomi/volkswagen-elektrikli-h9452.html
    • https://www.dunya.com/sirketler/zorludan-45-milyar-dolarlik-batarya-yatirimi-haberi404795
    • https://www.haberler.com/ecoplas-ve-eatron-dan-elektrikli-araclar-icin-11901272-haberi/

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Nükleer Tıp Nedir?

Hem Karada Hem De Suda Giden Araç: Hovercraft