içinde

Veri İletişiminde Işık Çağı : Fiber Optik

Veri İletişiminde Işık Çağı : Fiber Optik

Bakır kablolar ile sağlanan ADSL bağlantısı ile sağlanan veri iletişiminin yerini fiber optik aldı.

ADSL, Bakışımsız Sayısal Abone Hattı demektir.  ADSL telefon kablolarının alt yapısında bulunan bakır kablolarla iletişimi sağlıyor. Ses ve frekans ile birlikte bir sürece tabii çalışıyor. Düşük frekansta ses ve yüksek frekansta veri aktarımı gerçekleştiriyor. ADSL sisteminin kesintisiz bağlantı sağlayabilmesi için birden fazla sistemin senkronize çalışması gerekiyor. Alt yapısında bulunan bakır tellerden çıkan sinyaller telefon santraline bağlanan modemle birlikte çalışır ve buradan çıkan sinyaller, merkezi internet sistemi olan DSLAM, yani Sayısal Abone Hattı Erişim Çoklayıcı’ya gönderiliyor. Hava koşulları (nem, sıcaklık, soğukluk vb.) bakır kablolarda sorun yaratabiliyor. Fazla dayanıklı olmayan bakır kabloların zamanla kolayca aşınması ise kaçınılmaz bir son. Bu sebeple belli zaman dilimlerinde değişim isteyen bakır teller kullanıcıya maddi  kayıp sağlar.

 

Son yıllarda veri iletişimindeki artış daha ekonomik, daha geniş kapasiteli ve kesintisiz iletişim sistemlerine olan talebin de  artmasına sebep oldu. Bu talepler beraberinde veri iletişiminde bir ışık çağına zemin hazırladı. Işık çağı,  1920’lerden beri geliştirilen adı  fiber optik kablolar sayesinde ortaya çıktı. Bu kablolar ışığın taşınma prensibiyle çalışır. Saniyede 300.000 km yol alan ışık bizlere bakır kablolardan çok daha hızlı bir iletişim sağlar. Bir ışın demetinin az yoğun bir ortamdan daha yoğun bir ortama geçerken geliş açısına bağlı olarak yansıması ya da kırılarak ortam dışına çıkması mantığına dayanır.

Fiber Optik Kablo
Fiber Optik Kablonun Kısımları

 

 

Fiber optik kablolar 3 kısımdan oluşur:

 1. Işığın iletimini sağlayan çekirdek
 2. Işığın dışarı çıkmasını ve kayıp olmamasını sağlayan cam kılıf
 3. Kablonun dış etkenlere karşı korumasını sağlayan plastik kılıflar

 

 

Diğer Kullanım Alanları

Optik haberleşme sistemlerinin yanı sıra kapalı devre TV sistemlerinde, data iletiminde, elektronik cihazların aralarındaki irtibatlanmasında, yüksek gerilim hatlarında, trafik kontrollerinde ve sağlık sektöründe de kullanılıyor.

Fiber Optik Kablo Türleri

Günümüzde multimode (çoklu mod) ve singlemode (tekli mod) olan  iki çeşit fiber kablo vardır.  Çoklu mod kablolar kabin içi, cihazlar arası bağlantılarda yani kısa mesafelerde tercih edilirken tekli mod kablolar uzak mesafeler için tercih edilir.

 1. Zipcord Fiber Optik Kablo:
  • Bu kablo türü, fiber optik kablolaın en basit halidir. Çift yönlü bir kablo türü  olup sistem ne network (ağ) uzmanlarının sistem odalarında kullanacağı bir kablo türüdür.
 2. Çok Çekirdekli (Multi-Core) Fiber Optik Kablo:
  • Bu kablolar deniz ve okyanus tabanlarında veya şehirlerin yer altlarına döşenir. Ülkeleri veya kıtaları birbirine bağlarlar.  Çok çekirdekli kablolar çeşit çeşittir ve kaç tane çekirdek bulundurduklarına göre isimlendirilirler. 12, 48, 114, 216 Core Çok çekirdekli (Multi Core) Fiber Optik Kablo çeşitleri vardır.
Fiber Optik Kabloların Avantajları ve Dezavantajları

Daha yüksek hız, daha az elektromanyetik girişim (EMI), daha küçük boyutlu ve daha büyük bilgi taşıma kapasitesi avantajları sağlar. Dezavantajları ise, sadece zeminde kullanılır ve zemini terk edemez veya mobil iletişim ile çalışamaz, verici ve alıcı arasındaki mesafe kısa olmalı veya sinyali arttırmak için tekrarlayıcılara ihtiyaç duyuluyor. Maliyeti ADSL’e göre daha maliyetli olmasına karşın ihtiyaçlar doğrultusunda bu kabloların tercih edilmesi kaçınılmazdır.

 

 • Kaynaklar:
  • ulupinar.com
  • tr.wikipedia.org
  • oft.com.tr
  • emtekno.com.tr
50% LikesVS
50% Dislikes

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Alaska’daki İlk Av Kampları, Yünlü Mamut Göçleriyle İlişkiliydi

Uçan Kanatlar