içinde

Vatikan Yakınlarında İmparator Caligula’nın Bahçesi Bulundu

İtalya’daki inşaat işçileri, bir zamanlar Roma imparatoru Caligula’ya ait olan 2.000 yıllık bir bahçenin kalıntılarını keşfettiler.

Bahçenin traverten duvarları, Roma’yı kesen ve Vatikan Şehri’nin doğusunda yer alan bir nehir olan Tiber’in kıyılarına bakıyor. İtalya Kültür Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, kalıntılar, işçiler Piazza Pia’da yeni bir üst geçit inşa ederken ortaya çıkarıldı.

Arkeologlar bölgedeki kalıntıları temizlerken üzerinde şu yazı bulunan kurşun bir su borusu buldular: “C(ai) Cæsaris Aug(usti) Germanici.”

Araştırmacılar, gravürün, daha çok Caligula (diğer adıyla “küçük çizme”, babasının askerleri tarafından kendisine çocukluk döneminde verilen takma ad) olarak bilinen Gaius Caesar Augustus Germanicus’a atıfta bulunduğunu belirledi.

Yazıta dayanarak araştırmacılar, bahçenin muhtemelen kötü şöhretli Roma imparatoruna ait olduğunu düşünüyor. Caligula sadece zalim ve acımasız bir lider olarak tanınmıyordu, aynı zamanda senatosunu da küçük düşürüyordu. Caligula MS 37’de tahta çıktı ve MS 41’de onu koruması gereken Praetorian Muhafızlar imparatora suikast düzenledi.

Bu sonuç, Mısırlı filozof İskenderiyeli Philo’nun kaleme aldığı “Gaius’un Elçiliği Üzerine” adlı eski metindeki bir pasajla da destekleniyor. Açıklamaya göre Caligula’nın Mısır’ın İskenderiye kentinde yaşayan Yahudilerin bir temsilcisiyle Tiber nehri kıyısındaki geniş bir bahçede nasıl buluştuğu anlatılıyor.

O sıralarda Yahudi İskenderiyeliler ve Yunan-İskenderiye halkı şiddet, kavgalar ve dini hoşgörüsüzlük dönemleriyle kendini gösteren bir kriz içindeydi. Ancak Caligula, Yahudilerin dini özerklik taleplerini reddetti ve bunun yerine Yunanların yanında yer aldı.

Roma’daki bir devlet kurumu olan Arkeoloji, Güzel Sanatlar ve Peyzaj Özel Müfettişliği’nde arkeolog olan Alessio De Cristofaro, bulgunun önemli olduğunu çünkü Piazza Pia’nın Caligula’nın annesi Yaşlı Agrippina’nın bahçesi olan “Horti Agrippinae” ile aynı bölgede olduğunu söylüyor.

Su borusu, 1900’lerin başında bulunan ve Augustus’un ikinci eşi ve Germanicus’un büyükannesi Iulia Augusta’nın adının yazılı olduğu bir başka pipoya da benziyor. Araştırmacılar mülkün Germanicus’a miras kaldığını ve daha sonra Caligula’ya gitmeden önce eşi Yaşlı Agrippina’ya geçtiğini tahmin ediyor.

Arkeologlar borunun yanı sıra Roma dönemine ait çanak çömlek parçaları ve çatıları süsleyen mitolojik sahnelerin pişmiş toprak figürlerini de buldular.

Live Science. 9 Temmuz 2024.

 

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hipopotam “William”: Kasten Sakat Bırakılan Mısır Heykelciği

Burçların Antik Kökenlerine Dair Ne Biliyoruz?