içinde

Ukrayna’da Boynunda Halkalar Olan 1.000 Yıllık İskeletler Bulundu

Ukrayna’da bin yıllık bir mezarlıkta, baltalar, kılıçlar, takılar ve ölülerin ayaklarının etrafında ahşap kovalar ortaya çıkarıldı.

11. yüzyıldan kalma mezarlık Kiev’in yaklaşık 80 kilometre güneyinde yer alıyor. Her ikisi de Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi arkeologları olan Vsevolod Ivakin ve Vyacheslav Baranov, Amerika Arkeoloji Enstitüsü’nün yıllık toplantısında sundukları bir makalede, 107 mezardan tespit edilenlerin çoğunun ahşap tabutlara defnedildiğini söylüyor.

Mezarlıktaki ölüler arasında hem erkek hem de kadınlar var. Ivakin ve Baranov, adamlardan bazılarının balta, mızrak ucu ve kılıç gibi silahlarla gömüldüğünü söylüyor. Kadınlardan birkaçı, yalnızca boyunlarda bulunan ve görünüşe göre o zamanlar bu bölgede bir tür sosyal işaret olan ayrıntılı boyun halkalarıyla gömülmüştü.

(İlgili: Ukrayna Askerleri, Hendek Kazarken Eski Amforalar Keşfetti)

Arkeologlar ayrıca diğer eserlerin yanı sıra taş bir sunağın yanı sıra bilezikler, boncuklar ve tavuk kemikleri ve yumurta kabukları gibi yiyecek kalıntıları da buldular. Sunak, Hıristiyan ya da pagan ritüelleri ya da muhtemelen her ikisi için kullanılmış olabilir.

Bazı eserlerin Baltık’ta bulunanlarla benzer olması, mezarlığa gömülen bazı kişilerin Büyük Volodymyr (980’den 1015’e kadar hüküm sürdü) ve I. Yaroslav (1019’dan 1054’e kadar hüküm sürdü) gibi Kiev hükümdarlarının ordularında hizmet etmek için o bölgeden gelmiş olabileceğine işaret ediyor. Büyük Volodymyr’in yönettiği bölgeler Baltık bölgesine kadar uzanıyordu.

Araştırmacılar, mezarlığın kullanıldığı dönemde Ukrayna’daki insanların Hıristiyanlığa geçiş yaptığını söyledi. Buna pagan köklerini geride bırakan ve Bizans imparatoru II. Basileios’un kız kardeşi Anna ile evlenmeden önce 987 civarında vaftiz edilen Büyük Volodymyr de dahildi.

Araştırmacılar, mezarlığı 2017 ile 2022 yılları arasında kazdılar.

Live Science. 19 Ocak 2024.

 

Ne düşünüyorsun?

Yazar

İtalya’da Lüks Eşyalarla Dolu Antik Roma Nekropolü Keşfedildi

Antakya’da Bulunan Tryphe ve Bios Mozaiği