içinde

Tesla Semi

 

Tesla Semi, Elon Musk’ın ağır hizmet sektörüne yönelik kuralları yıkan fakat aynı zamanda eleştirilerin odağındaki en güçlü aracı.

Elon Musk’ın tanıtımı yaptığı her araç gibi Semi de ilginin ve eleştirinin odağı oldu. Tüm bunlara rağmen Pepsi, UPS gibi lojistik firmaları ön sipariş vermekten geri durmadılar. İlk olarak teslimat Pepsi’ye yapıldı.

En Aerodinamik Tır: Tesla Semi

Hava direnci sürüş esnasında araca, aracın karşı yönünden kuvvet uygular. Uygulanan bu kuvvetin etkisi ise aracın sürtünme katsayısı (Aerodinamik özelliği) ile doğru orantılıdır. Günümüzde kullanılan tırların sürtünme katsayısı ne kadardır? 0.65-0.70 civarında. Spor otomobillerin sürtünme katsayısı en düşük ne kadardır? Mercedes CLA’nın sürtünme katsayısı 0.22’dir. Tesla Semi’nin sürtünme katsayısı ise 0.36’dır. Küçük bir karşılaştırma yaptığımızda şüphesiz Tesla Semi bu konuda baya çalışmış gözüküyor.

Alt tarafın tamamen düz olması ve ön tarafın rüzgarının kasa tarafına ilerlemesini engellemeyecek şekilde yuvarlak hatlı olması aracın sürtünme katsayısını önemli ölçüde azaltmıştır. Buna bağlı olarak sürtünme katsayısının etkisi elektrik tüketimini olumlu etkileyecektir.

Tesla Semi Aerodinamik Özelliği

Mega Şarj İstasyonu ve Pilleri

Günümüz tırlarının depo doldurma süresi yaklaşık 30 dakikadır. Elektrikli bir tırda bu sürenin üzerine çıkılması tercih edilmeyecektir, aksine daha hızlı şarj edilmesi beklenmektedir. Tesla bu konuya “Mega Şarj İstasyonu” ile cevap vermektedir. Mega şarj istasyonlarının her biri 1000 kwh enerji verebilecek. Bu da yarım saatte 650 km yol demek.

Tesla, istasyonların kurulması için şirketlerle çalışmaktadır. Pepsi, UPS ve Anheuser-Busch da kendi firmalarına istasyonlarını kurmaya başlamış bile.

Semi’de kullanılacak olan piller için bir açıklama yapılmadı.  Model Y ve Model 3’te olduğu gibi 2170 pillerin kullanılacağı düşünülmektedir. Fakat ileri ki zamanlarda kendi tanıtımını yaptıkları 4680 pillerine geçmesi beklenmektedir.

Mesafe

Bir diğer husus da mesafe;

Elon Musk tek şarj ve tam yükle 500 millik mesafe kat edilebileceğini söylemesinin ardından bunun mümkün olmayacağına dair yorumlar yapıldı. Örneğin bunlardan biri Bill Gates’e ait. Yorumunda, “Sorun, pillerin büyük ve ağır olmasıdır. Taşımaya çalıştığınız ağırlık ne kadar fazlaysa, araca güç sağlamak için o kadar fazla aküye ihtiyaç duyarsınız. Ne kadar çok pil kullanırsanız, o kadar fazla ağırlık eklersiniz ve o kadar fazla güce ihtiyaç duyarsınız. Batarya teknolojisindeki büyük atılımlara rağmen, elektrikli araçlar muhtemelen 18 tekerlekli araçlar, kargo gemileri ve yolcu jetleri gibi şeyler için asla pratik bir çözüm olmayacaktır. Kısa mesafeleri kat etmeniz gerektiğinde elektrik işe yarar. Ağır ve uzun mesafeli araçlar için farklı bir çözüme ihtiyacımız var.” şeklindeydi.

Ayrıca Daimler’in kamyon şefi  Martin Daum ise; “Tesla gerçekten bu sözünü yerine getirirse, biri parçalara ayırmak ve biri test etmek için iki kamyon alacağız. Bu olursa, bir şey bizi geçti. Şimdilik aynı fizik yasaları Almanya ve Californiya’da da geçerli.” şeklinde yorumladı.

Nihayet Tesla, yanıldıklarını kanıtladı. Tam yük taşıyan Tesla Semi ile 500 millik bir yolculuğun tamamlandığını duyurdu. Sonuç olarak Tesla Yarı Teslimat Etkinliğinde, yolculuğun kısaltılmış videosunu da paylaştı.

Tesla Semi’nin Gücü

Tır da ki ön ve arka akslarda 3 adet motor bulunmaktadır. İki motor sürekli devrede kalarak maksimum güç sağlıyor. 3.motor ise daha fazla güce ihtiyaç duyulduğunda devreye giriyor. Birbirine bağlı olmasının artısını ve kayıplarını düşündüğümüzde 1000-1200 Hp arası güce sahip olacak. Sonuç olarak da 1423 Nm tork üretecek.

Otonom Sürüş Özelliği

Tanıtımlarda otonom sürüşe dair bir detay verilmedi. Aracın sürücü kısmındaki tasarımı otonom sürüşe uygun yapılması akıllara bu ihtimali getirdi. Ön camdaki aynı sırada bulunan 3 tane kamera, ön tampondaki kamera ve sürücü kabininde ki birçok kamera oto pilot özelliğin Semi’ye entegre edilmiş olma ihtimalini güçlendiriyor.

California’da tırlar için otonom özelliğinin test edilmesinin yasak olması Tesla Semi de bu özelliği bir süre daha göremeyeceğimizi gösterse de ileride yazılım ile bu özelliğin aktif hale gelebilir olması işleri hızlandırabilir.

Teknik konular haricinde sürücünün kullanımını etkileyebilecek bazı detaylar var.

  • Sürücü koltuğunun ortada olması. Sürücünün sağ ve sol tarafı daha geniş açıdan görememesi şerit değiştirmesinde sıkıntı yaşatacaktır. Sonuç olarak Tesla direksiyonun sağında ve solundaki kameralar ile izlenebilir hale getirmişler.
Tesla Semi Sürücü Kabini
  • Arkada yatak olmaması. Resimlerden gözüktüğü kadarıyla sürücünün uyuması için bir yer gözükmemektedir. Ayrıca yatma yerinin olmaması uzun yol şoförlerini rahatsız edecektir. Buna göre içeride yürünebilecek bir alanın olması yeterli olacaktır.
  • Tesla Semi’nin camları açılamıyor. İlginç bir şekilde camların bu kadar az açılabiliyor olması sürücülerin gişelerde araçtan inmesine neden olacaktır. Açılıyor olsa bile sürücü koltuğu ile pencere arası mesafeden dolayı pencereye uzanması  sorun olabilir. Örnek olarak açıklığını aşağıdaki resimden görebilirsiniz.
Tesla Semi Kabin Camı

Semi elektrikli tır olma, aerodinamiklik gibi birçok özelliği bir arada barındırmaya çalışıyor. Aynı zamanda kalıpları yıkarken de başlangıç için mükemmelliği değil gerekli olanı hedefliyor. Bu açıdan değerlendirdiğimizde elimizde gelecekteki en fazla emisyon değerine sahip alanı elektrikli hale getirmiş olacağız.

Kaynakça
  • www.notateslaapp.com
  • www.webtekno.com
  • www.electrek.com
  • www.cleantechnica

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Mıknatıslarla Mikroplastik Kirliliğiyle Mücadele Edilebilir Mi?

Sanal gerçeklik (Virtual Reality) ve Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality)