içinde

Temassız Güç Aktarımı

Temassız Güç Aktarımı

Temassız güç aktarımı, Endüstri 4.0 pazarına kolay kullanım alanı sağlayarak hızlı bir giriş yapmıştır. Weidmüller şirketinin kablosuz güç sağlayan FreeCon Contactless ürünü ile birlikte bu sektöre girmiştir. Endüstride genelde fabrika otomasyonunda kullanılan PLC’ler ile birlikte anlık izleme ve kontrol imkânı tanır. Aynı zamanda ilave bir iletken olmaksızın 10A’e kadar iletim sağlamaktadır. Ve FreeCon adlı ürün, 240 Watt güce kadar güvenli ve maksimum verimlilikle kablosuz iletim yapar.

Temassız Güç Aktarımı ile Birlikte Endüstri 4.0

Endüstri 4.0 bilişim teknolojileri ile endüstriyi bir araya getirmeyi hedeflemektedir. Endüstri 4.0 bugünün donanımlarından farklı olarak düşük maliyetli, yer, enerji, ısı olarak tasarruf sağlayan ve bir o kadarda yüksek güvenirlilik veren donanımları istemektedir. Bu tür işleyen sistemler ile birlikte gelecekte daha tasarruflu bir dünya elde edeceğiz. İkinci bir bileşen olarak Cihaz Tabanlı İnternet(Internet Of Things) yeryüzündeki tüm cihazların birbirleriyle bilgi ve veri alışverişi için kullandığı, her türlü araç gerece entegre edilmiş, sensör ve işleticilerle donanmış internet bağlantılı elektronik sistemler olarak adlandırabiliriz. Bu iki teknoloji ile birlikte üretim kalitesi, maliyeti ve süresi açısından iyi düzeylerde olmak üzere üretim sağlanacaktır.

Gelişen üretim ve Endüstri 4.0 ile sistemler giderek otomatikleştikçe, temassız güç aktarımı önem kazanacaktır. Özellikle Temassız güç aktarımı otomasyon ve süreç optimizasyonu için tamamen yeni fırsatlar sunmaktadır. Bu sistem optimize edilmiş rezonans endüktif kuplaj teknolojisine sahiptir. Yenilikçi ısı yönetimi sayesinde %93’e varan veririmlilikle 240 Watt’a kadar aktarım sağlar.

Özellikle konnektörlü güç aktarımı sağlayan sistemler genelde yanma, bükülme veya kirli olduğundan zaman alıcı ve maliyetli bir aktarım sunuyor. Sık sık takma çıkarma işlemi gerektiren uygulamalarla birlikte daha da maliyetli bir proje oluyor. Plug-in konnektörlü geleneksel güç aktarımından farklıdır. Tamamen otomatik ve hiçbir şekilde mekanik aşınma yaşamadan hızlı ve seri üretim sağlar. Bu sebepten dolayı FreeCon Contacless tercih edilebilir. Temassız güç aktarımı, kolaylık ve maliyet açısından etkilidir.

FreeCon Contactless’ın Avantajları

  • Sınırsız yaklaşım ile yüksek esneklik sağlar. Yani her iki modül birbirinin karşısına konması ile direkt olarak bağlantı sağlar. Bağlantı, rotasyonal hareketlerde bile sorunsuz şekilde devam eder.
  • Esnek montaj seçeneği vardır. Bağlanma, isteğe bağlı olarak üç farklı şekilde olur. Makineye doğrudan bir bağlantı, montaj braketi bağlantı veya kanal profilleriyle bağlantı gerçekleşir.
  • Nem ve kire karşı korumalıdır. Prize takılı değilken IP20 koruması sağlayan ve bu nedenle korumasız olan geleneksel geçmeli bağlantıların aksine IP65’i kalıcı olarak sunmaktadır. Kablolu bağlantılarda olan kirden kaynaklanan problemlerinde önüne geçer.
  • Profinet PushPull Power bağlantısı ile hızlı devreye alınır. 24V DC uygulamaları ile standart geçmeli konnektör, hızlı bir kurulum sağlar. Modeüllerin güvenli şekilde bir kaynak beslemesi ile beslenmesine yardımcı olur.
Kaynakça:
  • tr.wikipedia.org
  • www.ideaelektrik.com.tr
  • www.elektrikport.com

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Dev Bir Mıknatıs: Manyetik Rezonans

Yıldızları Yakalayan Göz: Hubble