içinde

Su Ayak İzi Nedir?

Su Ayak İzi Nedir?

Su ayak izi tatlı su tüketiminin bir göstergesidir. Sadece üretici ve tüketici olarak kullanılan suyu değil dolaylı yoldan tükettiğimiz su kullanımının toplamıdır. Su ayak izinin üç bileşeni var.

Yeşil ve mavi su tüketimini, gri su ise su üzerindeki kirliliği anlatıyor. 

Ülkemizde içme ve kullanma maksatıyla günlük kişi başına 216 lt su düşüyor. Mal ve hizmetler aracılığıyla tüketilen su miktarı ise kişi başı günlük 5.416 lt’dir.  

Mal ve hizmetler aracılığıyla tüketilen su miktarı, derken bir malın tüketiciye gelene kadar geçirdiği tüm işlemlerde kullanılan su miktarıdır. 

Örneğin bir kazağın daha hammadde halinde tarladaki pamuk bitkisinden başlar; pamuğun sulanması, pamuğun iplik, ipliğin kumaş olması, kumaşın boyanması, tişörtün tekstil tezgahlarında dokunması sürecini ifade eder.

1 bardak süt için 225 litre su

1 kilo tavuk eti için 4325 litre su 

1 fincan kahvenin üretilmesi için 130 litre 

1 pamuklu tsirt için 2720 litre 

1 jean pantolon için 10.850 litre 

Su ayak izi yalnızca su hacmini değil, aynı zamanda kullanılan suyun türünü(yeşil, mavi, gri) ne zaman ve nerede kullanıldığını da gösterir. 

Mavi Su Ayak İzi

Bir malı üretmek için ihtiyaç duyulan yüzey ve yeraltı tatlı su kaynaklarının toplam hacmi için kullanılır ve geleneksel olarak tatlı su denildiğinde akla gelen su kaynaklarıdır.

Yeşil Su Ayak İzi

Bir malın üretiminde kullanılan toplam yağmur suyudur.

Gri Su Ayak İzi

Kirlilik yönelik bir göstergedir. Ürün üretiminde yol açtığı tatlı su kirliliğinin derecesini gösteren su türüdür.

Sanal Su Nedir?

Tarımsal, endüstriyel ürünün veya servisin üretim sürecinde tüketilen toplam sudur. Bu ülke veya bir bölge bir ürünü ithal ediyorsa veya ihraç ediyorsa, suyu da sanal olarak ithal/ihraç eder. Örneğin, Türkiye’de üretilen kuru kayısı, büyük oranda Avrupa ülkelerine ihraç edilir. Böylece, kuru kayısı üretiminin su ayak izi Avrupa ülkelerinde tüketiminin su ayak izi Avrupa ülkelerinde tüketimin su ayak izine dahil edilir. Öte yandan, Türkiye’de su ayak izinin bir bölümü ithal edilen mallardan kaynaklanır. Aynı şekilde Türkiye’de tüketilen kahvenin su ayak izi Brezilya’nın üretiminin su ayak izine dahildir.

Su Endeksi

Türkiye’de kullanılabilir su miktarını; tarım, hane halkı ve sanayi su tüketimlerini dikkate alarak hazırlanan bir değerdir.

Su endeksinin yükselmesi su stresinin azaldığını; düşmesi ise su stresinin arttığını gösterir. Endeksin 70 seviyesine düşmesi şiddetli su stresi olduğu anlamına gelir.

Suyun azalması demek sadece suyu az içeceğimiz anlamına gelmiyor. Yiyeceğimizin, giyeceğimizin de azalması anlamına geliyor. Küresel ısınmayla birlikte ciddi bir sorun içerisine giriyoruz ve bu pandemiden daha çok can alacak bir küresel sorunumuz.

Bunu farkettiğimizde umarım çok geç olmayacak…

 

Referanslar:

1.https://sutema.org

2.https://www.yarininsuyu.com

3.https://www.resizenow.com

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Şekil Hafızalı Alaşımlar

Milli Muharip Uçağı (MMU)