içinde

Saraydaki İspanyol Keşiş İskeletinin Aztek Kadını Olduğu Anlaşıldı

Meksika’daki sarayda sergilenen iskeletin İspanyol bir keşişe ait olduğu düşünülüyordu, fakat bunun Aztek kadını olduğu ortaya çıkarıldı.

Yeni araştırma, Meksika’daki Palacio de Cortés’te ciddi bir tarihsel hatayı ortaya çıkardı. Uzun süredir sarayda sergilenen iskeletin bir İspanyol keşişe ait olduğu düşünülüyordu; ancak yeni bir analiz, bunun aslında büyük olasılıkla bir Aztek kadına ait olduğunu gösterdi.

Cuernavaca kentinde yer alan Palacio de Cortés, Eylül 2017’deki şiddetli Puebla depreminde hasar gördü ve binayı eski ihtişamına kavuşturmak için bir yenileme projesi başlatıldı. Restorasyon çalışmaları sırasında, Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü’nden (INAH) antropologlar, sarayda gömülü olduğu düşünülen keşişi yeniden incelediler.

(İlgili: Ukrayna’da Boynunda Halkalar Olan 1.000 Yıllık İskeletler Bulundu)

Yaklaşık 50 yıldır kalıntıların üzerindeki etikette şunlar yazıyor: “Omurgası deforme olmuş bir adamın in situ mezarı. Geleneksel olarak, Hernán Cortés’in karısı ve bu sarayın sakini olan Marchioness Doña Juana de Zúñiga de Arellano’ya hizmet eden keşiş Juan Leyva olabileceği belirtilmektedir, ancak duruş türü nedeniyle bunun yerli bir cenaze töreni olabileceği belirtilmektedir.”

Araştırmacılar, bu gizemi kesin olarak çözmek için kalıntılar ve çevresi üzerinde ayrıntılı bir arkeolojik analiz başlattı.

İskeletin dişlerindeki aşınmalar, kişinin öldüğünde 30 ila 40 yaşlarında olduğunu gösteriyor. “Deforme olmuş omurlarına” rağmen iskelette herhangi bir hastalık belirtisi bulunamadı ve bu da kişinin nasıl öldüğü konusunda belirsizliğe yol açtı.

Araştırmacılar, kol kemiğinin büyüklüğüne dayanarak bunların yaklaşık 147 santimetre boyunda bir insana ait olduğunu öne sürüyorlar. Pelvisin daha geniş şekli de iskeletin kadın olduğunu açıkça gösteriyor.

En önemlisi, çalışma cesedin MS 1450 ile 1500 yılları arasındaki bir döneme ait olduğunu öne sürüyor. Avrupalı sömürgeciler MS 1511’e kadar günümüz Meksika’sına gelmediğinden, bunun bir İspanyol adamın cesedi olmadığını rahatlıkla varsayabiliriz.

Bunun yerine araştırmacılar, bu insanın İspanyol öncesi bir gruba, büyük olasılıkla Orta Meksika’daki Tlahuica halkına ait olduğunu ileri sürüyorlar. Cortés Sarayı 1520’lerde İspanyollar tarafından inşa edildi, dolayısıyla yapının daha önceki bir dönemden kalma, zaten var olan mezarın etrafına inşa edildiği anlaşılıyor.

INAH arkeologlarından Jorge Angulo, “Daha çok, temas dönemine veya daha öncesine ait olabilecek İspanyol öncesi bir cenaze töreniyle ilişkili.” diyor.

Angulo, önceki teorinin mantıklı olmadığını, çünkü bir din adamının kendi cemaatinin dışında gömülmesinin çok tuhaf olduğunu, hatta onun gömülme biçiminin o zamanın Katolik kanonlarıyla ilişkilendirilmemesinin çok tuhaf olduğunu ekliyor.

Bu çalışmanın sonucunda arkeolojik sergi, mezarın bir “Tlahuica Kadınına” ait olduğunu belirten yeni bir etiketle yakın zamanda yeniden açıldı.

IFL Science. 20 Ocak 2024.

 

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Samandağ’da Bulunan Psykhe Mozaiği

Kahramanmaraş’ta Bulunan Yaşam Mozaiği