içinde

SAR Değeri Çok mu Önemli?

SAR Değeri Çok mu Önemli?

SAR değeri, yani “Specific Absorption Rate” günlük hayatta kullandığımız telefonların elektromanyetik kuvvetlerle emdiği radyasyon oranını gösteren bir değerdir. Peki bu SAR değeri, bizim için çok mu gerekli?

1996 yılının Ağustos ayında, FCC yani “Federal Communications Commission” tarafından ilk defa özgül soğurma oranının tanımı ve ölçüleri belirlendi. Yaptıkları araştırma ve ölçümler sonucunda ise bir telefonda oluşabilecek en yüksek SAR değerini 1.6 w/kg olarak belirlediler. Bu değer, o zamanın koşularında üretilen telefonlarda 30 dakikalık bir telefon görüşmesinde oluşabilecek bir radyasyon seviyesiydi. Günümüz telefonlarının daha teknolojik, daha donanımlı olması ve daha bir çok sebepten ötürü bu radyasyon seviyesine 30 dakikadan daha az bir sürede ulaşılabiliyor, ve telefon kulağınıza ne kadar yakın olursa o kadar fazla zarar veriyor. Bu yüzden telefon konuşmalarında, veya kullanımında oluşabilecek hasarı en aza indirmek için kulaklık kullanımı da faydalı oluyor. Fakat her şeye rağmen, telefonun zararları SAR değerinin tehlikesiyle sınırlı değil. İnsan vücudunda gerek mental, gerek fiziksel etkiler bırakabiliyor. Beyninde oluşan kalıcı hasarlar, ürolojik problemler, DNA sarmalındaki bozulmalar radyasyonun yol açacağı ciddi sorunlardan sadece birkaçı.

 SAR değerinin ölçümü de çeşitli koşullarda değişkenlik gösterir.

SAR değerinin değişkenliği nelerden kaynaklanır?

1-Çocukların beyni, yetişkinlere göre 2 kat daha fazla
radyasyon emer.

2-SAR değeri, yalnızca telefonu kullanırken ölçülebilir.
Kullanılmayan telefonda radyasyon oranı oluşmaz.

1996 yılında yapılan ölçümlerde maksimum miktarın 1.6 olmasına karşın, günümüz telefonlarına baktığımızda bu değer fazlasıyla aşılmış görünüyor. Piyasadaki telefonlar incelendiğinde, en düşük SAR değerinin 0.18 w/kg, en yüksek değerin ise 1.73 w/kg olduğunu görüyoruz.

Kullandığımız telefonun SAR değerini nasıl öğrenebiliriz?

 Telefonunuzun ayarlar kısmında bulunan  cihaz hakkında bölümünde yasal bilgiler diye bir sekme göreceksiniz. Bu pencerede yer alan önemli bilgilere bastığınızda telefonunuzun SAR değerini öğrenebilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

Yazar

TÜMOSAN Denizlerin Yerli Gücü Olma Yolunda

Newtonsal Olmayan Akışkanlar