içinde

Otomobil Tasarımlarının Arkasındaki İsim: Giorgetto Giugiaro

Otomobil Tasarımlarının Arkasındaki İsim: Giorgetto Giugiaro

Giorgetto Giugiaro şüphesiz dünyanın en etkili modern otomobil tasarımcılarından biridir. İtalya kökenli olan Giugiaro günümüzde yollarda gördüğümüz çoğu otomobilin tasarımcısıdır. 1999 yılında dünyada 120’den fazla gazeteciden oluşan jürinin oyları ile ‘Yüzyılın Tasarımcısı’ unvanını elde etmiştir. Hayatımızda bu kadar izi olan bu tasarımcıyı birlikte tanıyalım.

Giorgetto Giugiaro’nun Hayat Hikayesi

1938 yılında İtalya’nın Grassio şehrinde dünyaya geldi. Babası ve büyükbabası yağlı boya ustasıydı ve bu ailenin sanata olan ilgisi Giugiaro’nun sanatla bütünleşik bir kariyer yapmasında etkili oldu. Torino’da teknik ve tasarım eğitimi alırken, araba tasarımlarını 1955 yılında bir öğrenci sergisinde FIAT direktörü Dante Giacosa tarafından keşfedildi. Henüz 17 yaşında iken FIAT için çalışan Giugiaro, 1959 yılında ise Nuccio Bertone tarafından ünlü Gruppo Bertone stil merkezinde görev aldı. Burada yaptığı çizimleri Alfo Romeo tarafından beğenildi ve 2600 Sprint modelinde kullanıldı. Bertone’nin yanında BMW, Ferrari ve Mazda gibi markalar için otomobiller yarattıktan sonra, 1965 yılında Bertone’nun yanından ayrıldı. Ghia markası için artık otomobil tasarlayacak olan Giugiaro burada ise ikon olan otomobillerinden Maserati Ghibli ve De Tomaso Mangusta’yı tasarladı. Özelikle Mangusta spor otomobil severler tarafından çok beğenildi. Yalnızca dünyada 400 adet üretilen bu otomobil Giugiaro’nun artık kendini ispatladığının kanıtı oldu.

Italdesign Dönemi

Giugiaro 1968 yılına geldiğinde ise henüz 12 yıllık iş tecrübesi ile kendi tasarım firması olan Italdesing’ı kurdu. Seri üretim yapan araba markaları ile iş birliği içine girerek onlara yeni otomobil tasarımları yaptı. Şirketin ilk modeli olan Bizzarini Manta model aracı yine aynı yıl içinde Toronto Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Gittikçe ilgi çeken tasarımları ile Volkswagen firmasının gözünden kaçmadı ve şu an yollarda gördüğümüz çoğu marka aracın tasarımlarına imza attı. 1974 yılında Volkswagen için Beetle’nin halefi olabilecek bir model tasarlanması istendi. Bu isteğin sonucunda ise bugüne kadar 30 milyondan fazla satacak Golf modeli ortaya çıktı. İlerleyen zamanlarda ise Volkswagen için Golf, Passat ve Scirocco gibi hemen hemen herkesin bildiği ikonik modelleri tasarladı.

1974 yılına gelindiğinde ise Giugiaro otomobil projelerinden doğan ara dönemleri değerlendirmek için farklı tasarımlar ortaya koymaya başladı. Endüstriyel tasarımlar alanında faaliyet göstermesi için Giugiaro Design şirketini kurdu. Burada saat markası olan Seiko ve fotoğraf makinası tasarımları için Nikon’a tasarımlar yapmaya başladı. Birkaç Baretta tabancasını, traktörler, motosikletler ve hatta Torino takımlarından olan Juventus futbol takımı için stadyum tasarladı. Tasarımda farklı alanlarda ustalığını konuşturan Giugiaro, Marille markası için makarna tasarımı bile yaptı. 1976’da İngiliz otomobil üreticisi Lotus için Esprit modelini tasarladı, ve ardından tasarladığı Lancia Megagamma konsept otomobili ile otomotiv sektöründe efsaneleşme yoluna girdi. Daha sonraları filmler içinde tasarımlarda bulunan Giugiaro, 1977 yılında James Bond serisinden olan Beni Seven Casus filminde su altında kullanılan arabayı tasarlayan kişi oldu. Ayrıca bu ikonik araç 2013 yılında Elon Musk tarafından 1 milyon dolara satın alındı. 1985 yılına gelindiğinde ise unutulmaz Geleceğe Dönüş filminde kullanılan, herkesin aklına kazınan Delorean DMC 12’yi tasarladı.

FIAT markası ile iyi bir iş birliği içine giren Giugiaro, 1980’lerin uygun fiyatlı kompakt otomobillerinden olan Uno ve Pandayı tasarladı. Daha sonraları Renault 21, Renault19, FIAT Palio,  ve Alfa Romeo 156 gibi popüler birçok modeli tasarladı. 1999 yılında sanal gerçeklik merkezini açarak tasarımlarını 3 boyutlu ortamda tasarlayarak, otomotiv sektörüne katkı sağlamaya devam etti. 2010 yılına geldiğinde ise şirketi olan Italdesign’in %90 hissesini Volkswagen kuruluşu olan Audi’ye bıraktı. Daha sonra 2015 yılında kalan diğer %10 hissesini de bırakarak Italdesign’den tamamıyla elini çekti fakat bu devrediş onun tasarıma devam etmeyeceği anlamı taşımıyordu. 2018 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda 80. doğum gününü kutlamak için sunduğu en son tasarımlarından biri olan Sybilla adlı elektrikli otomobilini tanıttı. Giugiaro, bugüne kadar toplam 300’den fazla modelin tasarımını yapan bir tasarımcı olarak otomobil tasarımında bir efsane konumundadır.

Günümüzde En Çok Bilinen Tasarımları

FIAT: Panda(1980), Uno(1983), Punto(1993), Palio(2001), Grande Punto(2005).

Volkswagen: Passat(1973), Golf(1974), Scirocco(1974), Jetta(1979).

Renault: Renault 21(1986), Renault 19(1988).

SEAT: Ibiza(1984), Malaga(1985), Toledo(1991), Leon(1998).

Alfa Romeo: Sprint(1976), 159(2004), Brera(2005).

 

Kaynakça
  • en.wikipedia.org
  • edition.cnn.com
  • automotivehalloffame.org

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Okyanus Ötesine Yolculuk: Yılan Balığı

Akıllı Bandaj Teknolojisi