içinde

Ön Yargısız Ve Kapsayıcı Bir Yapay Zeka Teknolojisi Hedefiyle Geliştirilen Sohbet Botu ChatBlackGPT Nedir?

Günümüzün en popüler teknolojileri arasında yer alan yapay zeka daha şimdiden gündelik yaşamın önemli bir parçası haline geldi. Ancak yapay zeka kullanımı güvenlik başta olmak üzere pek çok farklı konuda ilginç sorunları da beraberinde getiriyor. Ana akım yapay zeka dil modellerinin yeteri kadar kapsayıcı olmaması ve hatta zaman zaman ön yargılı olması da dikkat çekici sorunlar arasında yer alıyor. Söz gelimi bazı popüler sohbet botları tarihteki önemli sanatçıların isimleri sorulduğunda Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi Avrupalıları listeliyor. Hindistan’dan, Çin’den, Afrika’dan ya da Afrika kökenli Amerikalılardan ise nadiren söz ediyor. Çünkü popüler yapay zeka modellerinin neredeyse tamamı Batılı kaynaklarla eğitiliyor. Bu ise kapsayıcı olmayan ve Avrupa medeniyetini merkeze alan yapay zeka modellerinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Ancak ön yargısız yapay zeka teknolojisi için geliştirilen modeller de var. İşte ChatBlackGPT de onlardan biri. Yapay zeka teknolojisini daha kapsayıcı hale getirmek ve farklı kültürlerin de temsil edilmesini sağlamak için geliştirilen ChatBlackGPT, özellikle siyahi topluluklara özel yapay zeka yanıtları sunmayı amaçlıyor. Detaylara birlikte bakalım.

Yapay zeka gün geçtikçe daha da popüler hale gelen önemli bir teknoloji

ChatBlackGPTChatBlackGPT

Teknoloji daha şimdiden çeşitli alanlarda yoğun olarak kullanılıyor. Farklı alanlar için geliştirilen yapay zeka dil modelleri, çığır açıcı yeniliklere kapı aralama potansiyeli taşıyor. Ne var ki bu önemli teknoloji güvenlik gibi bazı dikkat çekici sorunları da beraberinde getiriyor. Ancak yapay zeka ile birlikte hayatımıza giren başka sorunlar da var.

Çok sayıda insana göre popüler yapay zeka dil modelleri yeteri kadar kapsayıcı değil

Örneğin ChatGPT, önemli sanatçıların isimleri sorulduğunda genellikle Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi Avrupalı ​​sanatçıları listeliyor. Afrikalı veya Doğulu sanatçılardan ise nadiren söz ediyor. Çünkü popüler yapay zeka dil modellerini büyük bölümü Batılı kaynaklarla eğitiliyor.

Popüler yapay zeka dil modellerinin ön yargılı olduğunu düşünen insanların sayısı hayli fazla

Bu görüş özellikle siyahi insanlar arasında popüler. Bu doğrultuda çok sayıda insan Avrupa merkezli Batı yanlısı yapay zeka teknolojisinin kendi kültürel deneyimlerinin yeterince temsil etmediğine inanıyor, başta ChatGPT olmak üzere popüler yapay zeka modelleri kültürel nüansları yakalamakta zorlandığını düşünüyor. Ancak bu dikkat çekici soruna çözüm olarak geliştirilen yapay zeka modelleri de var. ChatBlackGPT de onlardan biri.

ChatBlackGPT nedir?

Yukarıda da değindiğimiz gibi ChatBlackGPT, ön yargısız ve daha kapsayıcı bir yapay zeka teknolojisi için geliştirilen yapay zeka sohbet botu. Modelin arkasında ise Erin Reddick isimli geliştirici var.

ChatBlackGPT, Afro-Amerikan deneyimini ve kültürünü yakalamakta zorlanan yapay zeka modellerine alternatif olarak geliştirildi

ChatBlackGPTChatBlackGPT

Ayrıca modelin öğrenciler, eğitimciler, araştırmacılar, aktivistler, yazarlar, siyasetçiler, sanatçılar ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar da dahil olmak üzere çok çeşitli kullanıcı gruplarına kapsayıcı bir yapay zeka teknolojisi sunma hedefiyle geliştirildiği belirtiliyor.

Bu dikkat çekici sohbet botu siyah kültürü hakkında özel yanıtlar sağlamak için tasarlandı

ChatBlackGPTChatBlackGPT

Geçtiğimiz günlerde kullanıma sunulan sohbet botunun siyahi ve Afro-Amerikan bakış açıları konusunda önemli bir rehber olarak hizmet vereceği ifade ediliyor. Geniş bir aracı topluluğun katkılarıyla geliştirilen ve kullanıcılardan tasarım ve işlevsellik hakkında geri bildirim alan ChatBlackGPT’nin, yapay zekânın daha kapsayıcı ve kültürel olarak duyarlı hale gelmesi yönünde önemli bir adım olduğu ifade ediliyor. Siyahi bir yapay zeka geliştiricisi tarafından yaratılan ChatBlackGPT’nin yapay zeka teknolojisinde ön yargıları kırmak için atılan önemli adımlardan biri olduğu belirtiliyor.

Kaynak: 1

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Caligula’nın Bronz Büstü Kaybolduktan 200 Yıl Sonra Bulundu

Manş Adalarında Gotların Öldürdüğü İmparatorun Sikkesi Bulundu