içinde

Okumak İçin 12 Neden ?

Okumak İçin 12 Neden ?

Yeni yılın başlangıcında, birçok insan Yeni Yıl Kararlarını hazırlıyor. ” Daha fazla okumak “daha iyi bir neden için  yaygın  bir karardır  ! Okumanın sizin için iyi olduğu bir gizli bilgi değil. Ama okuma hayatınızı tam olarak nasıl geliştirir? Ve neden 2021 ‘ de bir öncelik haline getirmelisiniz? Bu sorunun cevabını birlikte verelim.

 

Teen Read Week GIFs - Get the best GIF on GIPHY

1.Okumak Beyniniz İçin İyidir

Okuma zihin için eşsiz bir  egzersiz niteliğindedir. Bu tam olarak eski ve yetersiz teknolojide verilere  dayandırılamamıştı. Ancak bugün, bilimsel araştırmalar okumanın sizi daha akıllı hale getirdiğini gösteriyor. Örneğin, bir roman okumak kan akışını arttırır ve beyindeki bağlantıları geliştirir.

2. Okumak Sizi Yeni fikirlerle Tanıştırır Ve Sorunları Çözmeye Davet Eder

Bir değerlendirmeyi  okumadan veya bir romandaki olayların gidişatını  tahmin etmeden önce gizemli bir kitaptaki bir davayı hiç çözebildiniz  mi? Analitik düşünme dürtüsü  sadece okurken  uyarılır. Okumak , kalıpları tespit etmenize, sorunları çözmenize ve karakterlerin içinde  yaşıyormuş gibi yeni bilgileri özümsemenize yardımcı olur.

3. Okumak Sizi Daha İyi Bir Yazar Yapar

Okuduğunuzda, beyniniz iyi yazma tekniklerini ve kelime dağarcığını içine alır. Kendi yazınızda, sizi etkilemiş  kitapların yazma stillerini bilinçsizce tekrar edeceksiniz. Okuma ayrıca kelime dağarcığınızı ve yazımınızı geliştirir. Yeni kelimeler doğal bağlamlarında gelir  ve doğru anlamlandırma  için yazımlarını görsel olarak canlandırırken , yazıda geçen diğer kelimelerden  kelimelerden anlam çıkarabilirsiniz.

4. Okumak, Konuşma Becerilerinizi Geliştirir

 

Okumak, kelime dağarcığınızı ve yeni kelimeleri nasıl doğru kullanacağınıza dair bilginizi artırdığından, okumak, söylemek istediklerinizi açıkça ifade etmenize yardımcı olur. Ayrıca okumaktan edindiğiniz bilgi, size başkalarıyla konuşabileceğiniz çok şey verir.  İnsanlarla konuşmayı seviyorum ; özellikle de çok okuyan küçük çocuklar. Konuşmaları derin olma eğilimindedir ve küçükler bir kitapta buldukları süslü kelimeleri kullandıklarında gülümsememe neden olur.

 

5. Okumak , Dünya Görüşünü Ve İnançlarını Güçlendirir

Dünya görüşünüzle uyuşan bir kitap okuduğunuzda inançlarınız ve değerlendirmeleriniz pekişir. Karşıt dünya görüşü olan bir kitap okursanız, bakış açınızı genişletir ve inançlarınızı irdelemeye  ve gerçeği bulmanıza  yardımcı olur .

The Joys Of Reading Many Books At Once : NPR

 

 

6. Okumak, Öz Disiplininizi Ve Tutarlılığınızı Geliştirir

Modern medya engeli ve anlık teknolojik bilgilerle, dikkat süremiz kısalıyor. Bir kitap okumak, bir web sayfasını Gözden geçirmenin aksine, odaklanmanızı sağlar. Bir hikayeden en iyi şekilde yararlanmak için olay örgüsüne odaklanmalı ve kitabı tamamlamalısınız. Bunu yaparken, beyniniz derin bağlantılar oluşturur ve konsantrasyonunuzu etkin olarak arttırır.

7. Okumak Tarih Bilginizi Artırır

8.Okumak , Kültürel Bilgiyi Arttırır

Kendimizinkinden farklı kültürlerde yer alan kitapları okumak, bu kültürleri ve orada yaşayan insanların duygusal ve ruhsal yaşamları hakkında bilgi sağlar. Bir gün dünyayı dolaşmayı umuyorum, ama o zamana kadar kitaplarla keşfediyorum.

9. Okumak Hayal Gücünüze Meydan Okuyor

Okuduğunuzda olduğu  gibi, kendinizi karakterlerin yerine koyarsınız. Beynimiz sayfadaki kelimelerin ötesine geçer, görünüşler, duygular ve çevre gibi ayrıntıları hayal eder. William Styron, “Harika bir kitap sizde birçok deneyim bırakmalı ve sonunda sizi biraz yorgun düşürmeli çünkü okurken birkaç hayatı  yaşarsınız” olarak bir dizin bırakmış.

10. Okumak, İlgi Alanınızdaki Becerilerinizi Artırır

Belirli alanınız veya ilgi alanlarınız hakkında okumak, alanınızdaki başarınızı artırabilir. Gerçeklere dayalı bilgiler edinecek ve başkalarının deneyimlerinden  ve hatalarından ders alacaksınız. Birkaç yıl önce otlar ve doğal tıpla ilgilenmeye başladım ve bir bitki bahçem olmadığı için kitaplara döndüm. Aylarca bitki kitaplarını inceledim, bilgiyle yoğurdum. Kendi otlarımı yetiştirebildiğimde, okumalarım nedeniyle çok sayıda deney ve başarısızlıktan kaçındım. Nane otunun mide rahatsızlıkları için iyi olduğunu ve karakafesin kesikleri iyileştirdiğini biliyordum. Ben de nane ile çay ve karakafesle merhem yaptım.

11. Okumak Size İlham Verir

İyi bir kitap okumak, ilham veren bir kişinin etrafında olmak gibidir. İlham verici eylemleri gözlemlersiniz, bulaşıcı bir tutku hissedersiniz ve daha iyi bir yaşam sürmeyi arzularsınız.

New Reading Scheme | St. Giles Junior School

12. Okumak Stresi Azaltır

Sevdiğiniz bir şey hakkında okumak ya da iyi bir romanda kendinizi kaybetmek rahatlamak için mükemmel bir yoldur. Beyninizin içinde  yeni fikirler dolaşmasına ve başkasının kafası içinde yaşamasına izin verirken kaslarınızdaki ve kalbinizdeki gerginliği hafifletebilir. Okumak beyniniz için mini bir tatil!

 

Gördüğünüz gibi, okuma sizler için çok faydalı .  Akademik, sosyal, fiziksel ve zihinsel yaşamınızı geliştirebilir. Aklınızdan geçen bu ikna edici gerçeklerle, 2021 okuma hedeflerinize dalmak için mükemmel bir zaman!

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Temel Kuvvetlere Beşinci Mi Ekleniyor?

Süper Gıda: Spirulina