içinde

Julia Programlama Dili ve Özellikleri

Julia Programlama Dili ve Özellikleri

Bu yazımızda son zamanlarda pek çok yerde duyduğumuz ve geçtiğimiz günlerde MIT tarafından 1.0 sürümü yayınlanan Julia programlama dilini ele alacağız.

Julia Programlama Dili Nedir?

Jeff Bezanson, Stefan Karpinski, Viral B. Shah ve Alan Edelman tarafından 2009 yılında MIT laboratuvarlarında geliştirilmeye başlandı. 2012’de yapılan lansmanından bu yana Julia’nın 2 Milyon indirmesi yapılmıştır. Julia dinamik programlanan yazılım dilleri arasında bulunuyor. C, Python, Matlab, R, Ruby gibi dilleri bir araya getirmeye çalışan Julia geçen yıldan bu yana %101’lik bir büyüme gösterdi.

Julia Nerelerde Kullanılmaktadır?

Julia otonom araçlar, 3 boyutlu yazıcılar, hassas tıp araştırmaları, artırılmış gerçeklik, makine öğrenimi, risk yönetimi gibi uygulamalara güç sağlamak için de kullanılıyor .

Daha önce risk hesaplamaları için İngiliz tabanlı sigorta şirketi olan Aviva’ya yaptığı hesaplamalarla büyük müşteriler kazandırmıştı.2015 yılında New York Federal Rezerv Bankası, ABD ekonomisinin modelini oluşturmak için Julia’yı kullanarak daha önce kullandığı dil olan Matlab’dan 10 kat daha hızlı olduğunu söyledi. Bu şirketler dışında Netflix, Capital One gibi şirketler ve 700’den fazla üniversite ve araştırma kurumunda kullanılıyor.

Dilin Özellikleri

Julia’nın birçok özelliği bulunmaktadır. Başlıca birkaç tanesi şöyle sıralanabilir:

  • İyi performans: C gibi statik olarak yazılan dillere yakın performans
  • Python fonksiyonları: PyCall paketi ile python fonksiyonlarını kullanabilmesi
  • Dinamik tip sistem: Dokümantasyon, optimizasyon ve gönderim türlerini sağlaması
  • C fonksiyonları: Sarmalayıcı veya özel API  kullanmadan C işlevlerini kullanabilmesi

Örnek Kod

Julia’nın Dil Anlamında Geldiği Seviye Neresi?

Bu aşamada 2012’den bu yana çok hızlı büyüyüp geliştiği söylenilebilir. RedMonk’un yaptığı bir araştırmaya göre geçen sene en iyi diller sıralamasında geçen yıl 52. sırada olan Julia 36.sıraya kadar ilerlemiştir. Ayrıca 41.000 Github yıldızı bulunmaktadır.

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Yapay Zeka Araştırmalarında Çin, ABD’yi Geride Bırakma Yolunda

Elektrikli Araç Dönüşümü Klasik Araçları Kurtarabilir Mi?