Menü
içinde

Japonya’nın uzay aracı Ay’a iniş yaptı

Japonya; Sovyetler Birliği, ABD, Çin ve Hindistan’dan sonra uzay aracıyla Ay’a yumuşak iniş yapma başarısını gösteren beşinci ülke oldu.

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), SLIM adlı insansız uzay aracının Japonya saatiye 20 Ocak Cumartesi 00:20’de Ay’a başarılı bir yumuşak iniş gerçekleştirdiğini ve araçla iletişim sağlandığını duyurdu.

Araçtaki yerleşik güneş bataryasının güç üretmediği, diğer ekipman fonksiyonlarının ise düzgün çalıştığı açıklandı. Aracın güneş pillerindeki sorun giderilmezse ilerleyen saatlerde uzay aracı ile iletişim kesilecek.

HEDEF BÖLGENİN 100 METRE YAKININA İNDİ

JAXA Uzay ve Astronotlar Enstitüsü Direktörü Kuninaka Hitoşi, açıklamasında, aracın hedef bölgenin 100 metre yakınına indiğini söyledi.

JAXA Başkanı Yamakawa Hiroşi, Japonya’nın katedeceği aşamaya dikkati çekerek, “İniş teknolojimizin daha fazla gelişmesi gerekiyor,” ifadesini kullandı.

Araçtaki bataryanın dayanabileceği kısa süre zarfında, JAXA’nın Ay yüzeyi ve tabiatına yönelik veri toplamayı sürdüreceği belirtildi. (HABER MERKEZİ)

Yazar

Exit mobile version