içinde

İtalya’da Lüks Eşyalarla Dolu Antik Roma Nekropolü Keşfedildi

İtalya’da antik bir yol üzerindeki seçkin bir villanın yakınında yer alan nekropolde 67 kişinin kalıntılarıyla birlikte lüks eşyalar bulundu.

Orta İtalya’da Roma döneminden kalma ve muhtemelen elit tabakaya ait kalıntıları barındıran bir nekropol keşfedildi. 60’a yakın mezarda altın takılar, deri ayakkabı kalıntıları, çanak çömlek ve diğer değerli eşyalar bulunuyor.

Tuscania kasabasında bir güneş enerjisi projesinin inşaat çalışmaları öncesinde bulunan mezarlık, eyalet yetkilileri gibi önemli gezginler için bir ara durak olarak hizmet veren otel benzeri bir villayla ilişkili olabilir.

(İlgili: Ukrayna’da Boynunda Halkalar Olan 1.000 Yıllık İskeletler Bulundu)

Mezarların çoğu, “cappuccina” olarak adlandırılan, ölenlerin “A” şeklinde düzenlenmiş taş veya seramik karolarla örtüldüğü yaygın bir gömü tipindeydi. Bununla birlikte, arkeologlar böyle bir mezar örtüsünün bulunmadığı basit mezarların yanı sıra büyük seramik kaplar içinde iskeletler ve bazı ölü yakma işlemlerine dair kanıtlar da buldular.

Roma İmparatorluğu’nun en parlak dönemine, MS 2. ve 4. yüzyıllar arasına tarihlenen nekropol, muhtemelen “mansio” adı verilen bir yol istasyonuyla ilişkilendiriliyor. Burada ileri gelenler ve diğer devlet yetkilileri, hükümet işlerini yürütürken dinlenmek ve bir şeyler içmek için mola verebiliyorlardı.

Giannini, tarihi kaynakların, kabaca Pisa’dan Roma’ya kadar uzanan eski bir yol olan Via Aurelia üzerinde Tabellaria adında bir villadan bahsettiğini söylüyor. Bu villanın konumu mezarlığa sadece 500 metre uzaklıkta, bu da arada bir bağlantı olabileceğini akla getiriyor.

Şimdiye kadar arkeologlar yeni bulunan iskeletlerin cinsiyet ve öldükleri yaş açısından sadece temel değerlendirmelerini yaptılar ve bu değerlendirmeler insanların kentsel bir bağlamda yaşadıklarını gösteriyor. Giannini, “Kim olduklarını keşfetmek araştırmamın bir parçası” diyor.

Ekip, nekropolde gömülü 67 kişi hakkında daha fazla bilgi edinmek için, birden fazla kişinin bulunduğu mezarların aile üyelerinin kalıntılarını taşıyıp taşımadığını anlamaya çalışmak da dahil olmak üzere genetik çalışmalar yapmayı planlıyor.

Giannini ayrıca kazıda bulunan eserlerin incelenip restore edildiğini ve bu çalışmalar tamamlandığında yerel bir müzede sergileneceğini söylüyor. “Şimdiye kadar çok şey yaptık ama daha yapılacak çok şey var”

Giannini ve ekibi, en son teknolojiyi kullanarak, bölgedeki antik nüfusun yaşamlarını mümkün olduğunca ayrıntılı bir şekilde yeniden inşa ederek araştırmalarını genişletmeyi umuyor. Giannini’ye göre “iddialı ama gerçekçi” olan bu proje, Roma İmparatorluğu döneminde insanların nasıl yaşadığını daha iyi anlamak için kilit önem taşıyor.

Live Science. 17 Ocak 2024.

 

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Japonya’nın uzay aracı Ay’a iniş yaptı

Ukrayna’da Boynunda Halkalar Olan 1.000 Yıllık İskeletler Bulundu