içinde

Işık Enerjisiyle İlaç Salgılayan İmplant

Işık Enerjisiyle İlaç Salgılayan İmplant

ASC Chemical Neuroscience dergisinde yayınlanan ve MIT’de Malzeme Bilimi ve Mühendisliği’nde yapılan araştırma sonucu ilaçları istenilen bölgeye ulaştırarak ışık enerjisi ile aktive olmasını sağlayan implant geliştirildi. Dolayısıyla bu çalışma, ilaçların sadece ilgili bölgeye gerektiği kadar salınmasını sağlayarak yan etkilerin ortadan kalkmasını sağlıyor.

Aslında ışıkla kontrol edilen ilaçlar (photoswitchable) önceden kullanılan tedavi yöntemlerinden biriydi. Ancak bu uygulamadaki kısıtlama ilacın ve ışığın hedef bölgeye eş zamanlı olarak verilemiyor olmasıydı. Özellikle hedef bölge vücudun derinliklerinde olduğunda bu durum oldukça zorlaşıyordu. Araştırmacıların geliştirdiği mikrofiber teknolojisi sayesinde ışık ve ilaç salınımı aynı anda yapılabiliyor. Photoswitchable (foto-değiştirilebilen) ilaçlar ışığın varlığıyla aktivitesini başlatıp sonlandırabilen ışığa duyarlı ilaçlardır. Bu ilaçların kullanımına fotofarmakoloji denir. Araştırmacılar bu çalışmada nöron aktivitesini kontrol etmek için fotofarmakolojiyi kullandılar.

Çalışmada Kullanılan Yöntem

Geliştirilen implant çok işlevli fiberlerden oluşur. Bu fiberler esneklik ve güç sağlamak için birbirine kaynaşmış birçok katmana sahiptir. Bu yapı bir akışkan kanal ve bir optik dalga kılavuzu içerir. Lifler önce makro ölçekte oluşturulur ve daha sonra ince ve uzun yapıya dönüştürmek için termal çekme işlemi uygulanır. Bu yöntemle doku hasarı en aza indirilerek mikro ölçekte yüzlerce fiber elde edilmektedir. İmplant, bir farenin haftalarca başında taşıyacağı düşünülerek oldukça küçük tasarlanmıştır. (480 µm x 380 µm, 0,8g)

Araştırmacıların bir sonraki hedefi ise ilgili reseptörü kendisi belirleyen photoswitchable ilaçları göndermek. Bu çalışma için nöral implantların kullanılması planlanmaktadır.

Kaynaklar

  • news.mit.edu
  • donanimhaber.com

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Güneş’e Dokunan Uzay Aracı

İlk Perovskite Güneş Hücresi Fabrikası Açıldı