içinde

Günlük Hayatımızın Vazgeçilmezi: Radyasyon

Günlük Hayatımızın Vazgeçilmezi: Radyasyon

Hemen hepimizin radyasyon olarak bildiği, günlük hayatta çokça karşılaşılan ve oldukça zararlı etkileri olan ışınlar hayatımızın vazgeçilmezi çoğu yerde karşımıza çıkıyor. Radyasyonun etkilerinin vücudumuza verdiği hasar, düşündüğümüzden çok daha fazla olacak ki bunu dünyamız üzerinde yaşanan olaylardan görüyoruz.

Nükleer kazaların da radyoaktif etkilerinden bahsedecek olursak, vereceğimiz en uygun örnek Çernobil olur. Ukrayna’da yaşanan facianın etkileri günümüzde hala görülüyor. Zira patlamanın yaşandığı bölgelerde radyasyon ve zararlı ışın yoğunluğu hat safhada. Çernobil veya bir başka türlü şekilde gerçekleşen radyasyon açığının en büyük zararı şüphesiz ki insan DNA’sına verdiği zarardır. DNA’yı harap eden radyasyon, aynı zamanda DNA yapısını bozuyor ve insan dokusuna ve genlerine zarar veriyor. Ayrıca radyasyonun DNA ve dolaylı olarak insan vücuduna kanser, kısırlık gibi hastalıkları da getirdiği bilimsel bir gerçektir.

Radyasyon bulmak için Çernobil kadar uzağa gitmemize gerek olmadığı gibi, bir atom bombasına da ihtiyaç duymuyoruz. Günlük hayatta kulllandığımız çoğu eşyanın radyasyonuyla var olduğunu bilmemiz gerekiyor. Araştırmalar, kullandığımız eşyaların elektronik olup olmamasına bakılmaksızın radyasyondan etkilendiğini gösteriyor. Bu etkiyi ise insana yansıtmasıyla birlikte hastalık bazında bir çok problem çıkabiliyor. İşte günlük hayatta kullandığımız ve radyasyon tehlikesiyle karşı karşıya kaldığımız ürünlerden bazıları:

Telefon

Hepimizin günün çoğu saatini birlikte geçirdiği hatta uyurken bile başucuna koyduğu cep telefonları inanılmaz bir radyasyon kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC), yaptıkları araştırmalarla birlikte cep telefonlarının kanserojen etkilerinin çok ciddi bir boyutta olduğunu göz önüne seriyor. Telefonlardan yayılan radyo frekans dalgaları, beyin tümörü başta olmak üzere tümör oluşumuna yol açıyor.

Her telefonun çevresine saldığı özel bir radyasyon değeri vardır. Bu değer SAR değeri olarak adlandırılır. SAR değeri, her telefon modelinde ayrı ayrı değerlere sahiptir. Yeni bir cep telefonu alırken aranması gereken kriterlerden biri de SAR değerinin mümkün olabildiğince düşük olmasıdır. her ne kadar düşük olmasını istesek de gelişen teknolojiyle birlikte telefon donanımlarının artması SAR değerinin de değerini yukarı yönde etkiliyor.

Wi-Fi

Kablosuz bağlantı alanı olan Wi-Fi (Wireless Fidelity) da en az telefon kadar uzun süre çevremizde bulunuyor ve maalesef ki radyasyon yayılımı açısından bizleri oldukça kötü etkiliyor. Endocrin dergisinin verdiği bilgilere göre Wi-Fi, yaydığı radyasyonla hormonları bozabilecek ve tümöre sebep olacak kadar güçlü. Fakat yine de Wi-Fi radyasyonunun kansere yol açtığı gözlenmedi.

Mikrodalga Fırın

Mikrodalga fırınlar, sanıldığından daha az zararlı eşyalardır. Amerikan Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı araştırmalara göre mikrodalga fırınlar ışın yansıtsa da bu ışınların insan sağlığına zararın minimum seviyede tutuluyor. Fakat bu durum, fırınların radyasyon sızdırmayacağı anlamına gelmiyor. Mikrodalgalar, içerisindeki mekanizmada meydana gelecek olan bozulmalar sebebiyle dışarıya radyasyon sızdırabilir. Bu durumu anlamanın yolu da yine radyasyon kaynaklarından telefondan geçiyor.

Mikrodalga fırınların içi Faraday kafesi şeklinde tasarlanır. Bu sebeple dışarıdan hiçbir sinyali alamaz. Eğer telefonunuzu mikrodalganın içine koyup ararsanız, radyasyon sızıntısının olup olmadığını görürsünüz. Eğer telefon çalarsa içeri sinyal giriyor demektir. Bu da mikrodalga fırının içinde bir radyasyon sızıntısının olduğuna işaret eder.

Bilgisayar

Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlardaki radyasyonların da kanserojen etkileriyle alakalı elimizde somut bir sonuç olmasa da bilgisayarı vücudumuza yakın şekilde kullanmanın zararlı olduğu biliniyor. Zira vücutla temas eden veya çok yakında kullanılan bilgisayardan gelen ışınlar da aynı şekilde dokulara zarar veriyor ve beyin fonksiyonlarını engelliyor. Bilgisayarların da tıpkı telefonlar gibi kendine ait özgül radyasyon ve ışın yayma oranları bulunur. Gelişen teknolojiyle birlikte bu oranlar artsa da bilgisayar satın alırken mutlaka bu oran göz önünde bulundurulmalıdır.

Sigara

Bir eşyanın radyasyon yayması için illa elektronik aksamının bulunmasına gerek olmadığını söylemiştik. Muhtemelen buna en güzel örnek sigara olacaktır. ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), yaptığı araştırmada sigaranın içinde bulunan tütündeki polonyum ve kurşun gibi maddelerin insan sağlığına zararlı olduğunu gösteriyor. Ayrıca dumanla birlikte insan akciğerlerine giren zararlı maddeler, akciğerler başta olmak üzere vücudun çoğu yerinde geri dönülemez tahribata yol açıyor. Her duman, vücutta küçük ve çok sayıda radyonüklid oluşturuyor. Bu radyonüklitlerin zararını görmek için sigara içmek gerekmiyor. Eğer sigara içen bir insanın yanında durursanız, pasif içici olursanız da, bu zarardan etkilenebilirsiniz.

Kaynakça:
  • bbc.com
  • ntv.com.tr
  • afad.gov.tr
  • hhs.gov
  • epa.gov

Ne düşünüyorsun?

Yazar

RF Haberleşme İle Kablosuz İletişim

Turbojet Motorlar