içinde

Güneş’e Dokunan Uzay Aracı

Güneş’e Dokunan Uzay Aracı

Bilim insanları geçmişten bugüne uzayla ilgili çalışmalarını sürdürmektedir. 18 Şubat 2021 tarihinde Mars’a iniş yapan uzay aracının ardından NASA’nın hedefi belirlemesinden altmış yıl ve uzay aracının fırlatılmasından üç yıl sonra, Parker Solar Probe Güneş’e dokunan ilk uzay aracı olarak tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Parker Solar Probe Tasarımı ve Maliyeti

Güneş’in dış koronasını gözlemleme göreviyle 2018’de başlatılan bir NASA Uzay Sondasıdır.Proje 2009 yılında açıklandı. Ayrıca bu projenin maliyeti 1,5 milyar ABD dolarıdır. Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı, 12 Ağustos 2018’de fırlatılan uzay aracını tasarladı ve inşa etti. Aralık ayı itibariyle Güneş’e 4,89 milyon mil yaklaşmış olup ve 2025 yılına kadar en yakın yaklaşacak hali  3,83 milyon mil uzaklıkta olması hedeflenmektedir. Chicago Üniversitesi’nde Fahri Profesör olan Fizikçi Eugene Newman Parker’ı onurlandıran, yaşayan bir insanın adını taşıyan ilk NASA Uzay Aracı oldu. 1,1 milyondan fazla kişinin adını içeren bir hafıza kartı, 18 Mayıs 2018’de bir plakaya monte edildi ve uzay aracının anteninin altına yerleştirildi. Kart ayrıca Parker’ın fotoğraflarını ve Güneş’in önemli yönlerini öngören 1958 tarihli bilimsel makalesinin bir kopyasını da içermektedir.

Hedefe Ulaşma Süreci

Ay’a iniş bilim insanlarının, Ay’ın nasıl oluştuğunu anlamalarına izin vermektedir. Güneş’in yapıldığı maddeye dokunmak da onun Güneş sistemi üzerindeki etkisi hakkında bilgileri ortaya çıkarmaktadır. NASA’nın Parker Güneş Sondası, Güneş’in koronasının içinden uçarak oradaki parçacıkları örneklemektedir. Fakat Dünya’nın aksine, Güneş’in katı bir yüzeyi bulunmamaktadır. Ancak, yerçekimi ve manyetik kuvvetlerle Güneş malzemesinden yapılmış aşırı ısınmış bir atmosfere sahip olmaktadır. Bu yüzden yükselen ısı ve basınç bu malzemeyi Güneş’ten uzaklaştırmaktadır. Yer çekimi ve manyetik alanların onu içeremeyecek kadar zayıf olduğu bir noktaya ulaştırmaktadır.

Bu nokta Alfvén kritik yüzeyi olarak bilinmektedir. Güneş atmosferinin sonunu ve Güneş rüzgarının başlangıcını işaret etmektedir. Güneş rüzgarı, Dünya’ya ve ötesine geçerken Güneş’in manyetik alanını kendisiyle birlikte sürüklemektedir. Daha da önemlisi, Alfvén kritik yüzeyinin ötesinde Güneş rüzgarı çok hızlı hareket etmektedir. Fakat rüzgardaki dalgalar asla Güneş’e geri dönecek kadar hızlı hareket edemez ve bağlantılarını koparmaktadır. 28 Nisan 2021’de, Güneş’ten sekizinci uçuşu sırasında, Güneş yüzeyinin 8,1 milyon mil belirli manyetik ve parçacık koşullarıyla karşılaştı. Bu durum bilim adamlarına Alfvén kritik yüzeyini geçtiğini söylemektedir. İlk kez ve nihayet Güneş atmosferine başarıyla girdi.

Uzay aracı ilk kez, manyetik alanların oradaki parçacıkların hareketine hükmedecek kadar güçlü olduğu bölgede bulundu. Bu koşullar, uzay aracının Alfvén kritik yüzeyini geçtiğini göstermektedir. Bununla birlikte manyetik alanların bölgedeki her şeyin hareketini şekillendirdiği Güneş atmosferine girdiğinin kesin kanıtı olmaktadır. Sadece birkaç saat süren koronadan ilk geçiş, görev için planlanan birçok geçişten biri olmaktadır. Güneş’e yaklaşmaya devam edecek ve sonunda yüzeyden 8,86 güneş yarıçapına kadar yaklaşması öngörülmektedir. Bir sonraki Ocak 2022’de gerçekleşecek olan yakın uçuşlar, Parker Solar Probe’u tekrar koronadan geçirmeyi hedeflemektedir.

Kaynakça
  • www.nasa.gov
  • www.bbc.com
  • wikipedia.org

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Bin yıllık mezarda boynunda halkalarla gömülmüş iskeletler bulundu

Işık Enerjisiyle İlaç Salgılayan İmplant