Menü
içinde

Google’da Gelişmiş Arama Nasıl Yapılır?

Google’da Gelişmiş Arama Nasıl Yapılır?

Google, bir arama motoru uygulaması olup, şirketin en popüler uygulamasıdır. Google’da bazen arama motorunda aradığınız şeyi gerçek bir dedektif gibi bulmak istersiniz. Yapmanız gereken şey gelişmiş bir araştırma yapmaktır. Lakin bu kadar gelişmiş bir araştırmaya her zaman gerek yoktur. Basit ipuçları sayesinde araştırmanıza hız katar ve dilediğiniz şeye daha hızlı ulaşırsınız.

Google Arama’nın İşleyiş Şekli

Google birçok farklı kaynaktan bilgi alır. Bunlardan bazıları:

  • Web sayfaları
  • Kullanıcıların gönderdiği içerikler (Haritalardaki kullanıcı gönderileri gibi)
  • Kitap tarama
  • İnternette halka açık veritabanı
  • Diğer birçok kaynak

Google’da arama yaptığınızda önünüze çıkan verilen manuel olarak ayarlanmış bir tarama geçmişi değil, otomatik olarak algoritma tarafından oluşturulup bize sunulan sonuçlardır. Buna rağmen zamanla bunun temelinde yatan arama algoritması zamanla değişir. Google arama esas olarak üç aşamada çalışır;

Tarama

Google, tarayıcılar adı verilen otomatik programlarla web üzerinde yeni veya güncellenmiş sayfaları arar. Google, bu sayfa adreslerini (veya sayfa URL’lerini) daha sonra bakmak üzere büyük bir listede saklar. Sayfalar birçok farklı yönteme göre bulunur ancak ana yöntem, zaten hakkında bilgi sahibi olduğumuz sayfalardaki bağlantıları takip etmektir.

Dizine Ekleme

Google, tarama yoluyla bilgi sahibi olduğu sayfaları ziyaret eder ve her sayfanın neyle ilgili olduğunu analiz etmeye çalışır. Google, sayfadaki içeriği, görüntüleri ve video dosyalarını analiz ederek sayfanın ne hakkında olduğunu anlamaya çalışır. Bu bilgiler Google dizininde saklanır ve bu veritabanı çok büyük olup çok sayıda bilgisayarda depolanmaktadır.

Arama Sonuçlarını Yayınlama

Bir kullanıcı Google’da arama yaptığında, Google en yüksek kaliteli sonuçları belirler. “En iyi” sonuçlar; kullanıcının konumu, dili, cihazı (masaüstü veya telefon) ve önceki sorgular dahil olmak üzere birçok husus dikkate alınarak belirlenir. Örneğin, “bisiklet tamircisi” araması, Paris’teki bir kullanıcıyla Hong Kong’daki bir kullanıcıya farklı cevaplar gösterecektir. Sıralama algoritmik olarak önünüze gelir  ve Google, sayfaları daha üst sırada göstermek için ödeme kabul etmez.

Daha Gelişmiş Bir Arama Yapmak İçin Yöntemler:

1. Zaman ve Arama Kısıtı Seçimi
Gelişmiş Arama Araçlar Menüsü

Arama motorunda aramanızı yaptıktan sonra sağ altta çıkan araçlar kısmına tıklayıp alt menüyü aktif edin. Çıkan menüden herhangi bir zaman kısmından aradığınız şey için zaman kısıtı koyabilirsiniz yine aynı zamanda yanındaki  tüm sonuçlar kısmından kelimesi kelimesine kısmını seçerek aslında tahimini olan değil bire bir kelimenin kendisini aratmanıza kolaylık sağlar. Aynı şekilde bunu Google Görseller kısmında uygularsanız renk, dosya türü ve telifsiz fotoğraf gibi seçim hakkınız olur.

2. Benzer Siteler Bulmak

Araştırma sonrası girdiğiniz siteye benzer formatta yeni sitelere erişmek çok kolaydır. Şekilde sarı işaretli  yerdeki ok işaretine tıklayıp benzer seçeneğinizi seçtiğiniz benzer siteleri kolaylıkla bulursunuz.

3. Kısaltma Arama Yolları

Define araba – yazarak kelimenin sözlük anlamına erişirsiniz.

4. Hesap Makinesi ve Birim Çevirme ve Zamanlayıcı

7+2 – yazarak işlemleri rahatlıkla hesaplarsınız.

25 Celcius to  kelvin – yazarak birim çevirme yaparsanız ve kolaylıkla hız, enerji, uzunluk gibi onlarca birimi çevirme işlemini yaparsınız.

Set timer to x hours – x saat kadar sonraya alarm kurarsınız.

5. Arama Operatörleri

Site: https://www.ceyrekmuhendis.com ingilizce – yazarak altı çizili kelimeyi değiştirerek o site içerisinde detaylı aramayı yaparsınız.

Filetpye:pdf google gelişmiş arama   / filetype:jpg Eskişehir Sazova Parkı –  arada boşluk bırakmadan dosya türünü yazarak sonrasında boşluk bırakarak dilediğiniz kelime üzerine arama yaparsınız.

‘Gel otur yanıma…’ – gibi tırnak işareti içine aldığınız şarkı sözlerini yazarak aradığınız şarkıyı bulursunuz.

Intitle:mühendis – anahtar kelime ile arama yapmanıza yarar.

6. Gelişmiş Arama

Google arama motoru açık olduğu esnada sağ altta ayarlar kısmından gelişmiş arama sekmesinde bazı kelimeleri veya bazı bölgelere ait araştırmalar gibi filtreli arama yapmanız mümkündür.

Kaynakça

https://developers.google.com

https://tr.wikipedia.org/wiki/Google

https://ahrefs.com/

Yazar

Exit mobile version