içinde

G Kuvveti Nedir ?

G Kuvveti Nedir ?

G kuvveti, yani “gravitational force” bir maddenin üzerinde anlık olarak bulunan kütle çekim kuvvetidir. Yani g kuvveti Dünya üzerinde bulunan her maddeye her zaman uygulanan bir kuvvettir. Çünkü kütle çekim kuvveti, yer çekimi ile sürekli aktif olarak etki etmektedir.
G Kuvvetinin Hesaplanması ve Ölçümü
Herhangi bir yerde hareketsiz bir şekilde bekleyen bir insan üzerinde de uygulanan bir g kuvveti vardır. Fakat hareketsiz, üzerinde hiçbir kuvvet bulunmadığı için g kuvvetinin değeri 1’dir. Fakat bu kuvvetin daha fazla olabilmesi için jet uçağı pilotlarının yaptığı manevralar sonucu elde ettikleri değerleri görmek çoğu insan için sağlık problemleri oluşturabiliyor. Çünkü bir jet uçağı pilotu uçağın içindeyken uçuş hızını arttırırken ani dönüş manevraları yapabiliyor. Yaptığı bu manevralar sonucunda da üzerindeki yer çekimi kuvvetine ek kuvvetler etki ediyor. Bu yüzden bir pilotun üzerindeki g kuvveti 9-10 g ye kadar çıkabiliyor.

G Kuvvetinin İnsan Üzerindeki Etkisi

G Kuvvetinin etkilerini insan üzerinde gözlemlemenin en basit ve sade yolu araçla yapılan yolculuktur. Bir hızlı tren yolculuğu yaparken trenin hızı saniyeler içinde 0 kilometreden 250-300 kilometre hızlarına çıkabiliyor. Bu trenin içindeki yolcuların yüzünde, trenin manevralarında anlık değişimlere uğradığı gözlemlenebilir. Bu sadece hızlı tren gibi yüksek hızlara ulaşabilen araçlar için geçerli değil. Belli bir hıza ulaşmış arabada seyahat eden bir insan da, arabanın aniden durmasıyla, veya kaza yapmasıyla bir çok hasar alabilir. Üzerinde uygulanan bir kaç g lik kuvveti ani bir şekilde düşürmek, ve vücudu çeşitli zıt yönlü kuvvetlerin etkisinde bırakmak, iç organlarda yaşanabilecek parçalanmalara kadar ciddi sorunlar oluşturabilir. Buna ek olarak kemikler kırılabilir, ve beyine giden damarlarda oluşabilecek hasarlara hayati tehlikeler oluşabilir. Bunların engellenmesinde emniyet kemeri bir çözüm olabilir fakat emniyet kemeri sadece dış vücut tabakasına oluşabilecek hasarları azaltabilir. Olası bir kazada yaşanabilecek savrulmayı engelleyerek dışarı atılabilecek bir enerjiyi içe aktarma riski de ciddi sorunları tetikleyebilir.

kaynak: https://aviationcv.com/

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Depreme Dayanıklı Bükülebilir Beton

Sarayini’ye tünellerle bağlı yeni bir yer altı şehri keşfedildi