içinde

Endüstri 4.0 ve PLC İlişkisi

Endüstri 4.0 ve PLC İlişkisi

Bu yazımızda Endüstri 4.0 ve PLC ilişkini inceleyeceğiz. Fakat öncelikle Endüstri 4.0 Nedir ve PLC nedir sorularına cevap bulmamız gerekir.

Endüstri 4.0 Nedir?

“Işıksız fabrikalar” denilen insan gücünden yoksun sadece otomatik sistemlerle gerçekleştirilen sistem olgusunu gerçeklemek için yapılan endüstriyel devrime denilir. Sanayi devriminden bu yana şüphesiz ki teknoloji çok fazla gelişti. Bu gelişmelerden endüstri kısmı da payını almak için Endüstri 4.0 sıfır kavramı geliştirilmiştir.

Endüstri 4.0 tüm araçların, sistemlerin birbiri ile senkronize şekilde çalışmasını sağlayarak geçişlerdeki vakiti ve hatayı en aza indirmeye çalışılır. Aynı zamanda bu araçlar bir bulut depolama hizmeti ile sistemi uzaktan kontrol ve izleme imkanı sunar.

Endüstri 4.0 hakkında daha fazla bilgi için Endüstri 4.0 Nedir? adlı yazımıza bakabilirsiniz.

PLC Nedir?

Bir bant sisteminde bir araç montaj yerine geldiğinde sensör aracı görür ve PLC’ye araç hazır sinyali verir. PLC buna tepki olarak bandı durdurur ve montaj yapması için montaj malzemelerine(robot, motor, piston vb. gibi sistemler olabilir) montajı yap sinyali verir ve montaj yapılır. PLC’ler aynı zamanda birbiri ile haberleştiğinden dolayı tüm fabrika birbiriyle senkronize halde çalışabilir.

PLC hakkında daha detaylı bilgi için PLC Nedir ve Özellikleri Nelerdir? adlı yazımıza bakabilirsiniz.

Endüstri 4.0 ve PLC İlişkisi

Robot(Robot Kol)

PLC şüphesiz ki endüstri 4.0 için çok önemlidir. Robot otomasyonlarında da kullanılan PLC’ler gerek kullanışlılığı gerek basitliğinden dolayı şuan ki teknolojinin en önemli araçlarındandır.

PLC’ler kendi aralarında haberleşirken endüstri 4.0’ın getirdiği yeni kurallar gereği aynı zamanda veriyi bir merkeze iletir ve böylelikle uzaktan kontroller başlar. Uzaktan izleme sistemleri ile beraber sadece bakım onarımda ya da revize durumunda insanlar iş yapmaya başladı. Bu hareketle daha az insan gücü daha çok insan aklı kullanılmaya başlandı. Endüstri 4.0’dan sonra “soft skills”, çeviri olarak ince yetenekler, denilen insan gücü dışındaki insanın toplumsal ilişkileri kurması, mantık yürütmesi gibi yetenekleri kullanmak istendi.

PLC’nin programlanması kolay olduğundan insanlar artık sadece yapacakları işi programlayarak makinelere yaptırmaya başladı. Makineler bu işi yaparken neredeyse fabrikaya girmeye bile gerek kalmadı. Bulut depolama denilen depolama yöntemi ile verilerin iletildiği merkeze bağlanarak tüm sistemi tabletlerde ve telefonlarda bile mümkün hale geldi.

3B Yazıcı

PLC endüstri 4.0 için sadece bir araçtır. Bu araçla istenilen görevi yerine getirmek basitleşmiştir. Örneğin bir 3B yazıcı ile bir robot, PLC’ye bağlı olduğunu düşünürsek, PLC bunların işini yaptırdıktan sonra verileri alır ve merkeze yönlendirir. Merkeze gelen verilen yeni teknolojilerden olan yapay zeka tarafından öğrenilir. Herhangi bir hata olmadan yapay zeka hatayı ön görüp insanlara bildirir. Böylelikle hata ortaya çıkmadan bile müdahale edilip daha kolay bir şekilde işler yapılabilir.

 

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Aktif Depolama Sistemleri

Bakan Açıkladı! Yerli ”Çakıl” Geliyor