içinde

Elektrikli Araç Dönüşümü Klasik Araçları Kurtarabilir Mi?

Elektrikli Araç Dönüşümü Klasik Araçları Kurtarabilir Mi?

Sandık motorlar ve dönüştürme kitleri, klasik otomobillerde yeni popüler seçenekler haline geliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde böyle bir fikir, yalnızca en ciddi araba koleksiyoncuları için bir yenilikçi fikirdir. Avrupa’da birçok şehir, dizel motorlu araçların şehir merkezlerine girmesini azaltma veya önleme planlarını tartışıyor. Bu nedenle klasik bir dizel veya benzinli bir araçtan elektrikli araç dönüşümü faydalı bir hareket olmaktadır.

Sandık Motor Nedir?

İlk olarak, geri dönelim ve sandık motorunun tam olarak ne olduğuna hızlıca bir göz atalım. Sandık motor, araç motorunun fabrikasında eksiksiz bir şekilde üretilir. Araçtan bağımsız olarak satışa sunulan motorlara verilen isimdir. Eski bir motoru değiştirmeyi veya yükseltmeyi nispeten kolay hale getirmek için tasarlanmıştır.

Sürebilmek için gerçekten çalıştırmak istediğiniz klasik veya eski model bir arabanız varsayalım. Harcayabileceğiniz biraz paranız varsa, elektrikli araç dönüşümü izlemeniz gereken yol olabilir. Elektrik motorları ve güç aktarma organları, benzin ve dizel motorlardan daha basit tasarımlara sahiptir, bu da kurulum ve bakımın da daha kolay olduğu anlamına gelir. Sonunda, araba çok daha çevreci ve sorunsuz çalışacak.

Neden Elektrik Motorlarını Tercih Edelim?

Klasik otomobillere elektrik motorlu sistemler monte etmek, elde edilen tork ve güç değerinin artmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra ayrı bir sürüş zevki getirdiği de ortadadır. Bazı otomobil üreticileri, klasik otomobillerini elektrikli araçlara dönüştürmek konusunda o kadar hevesli ki, onları modifiye etme şansı sunuyorlar. Örneğin, 2019 yılında Volkswagen fabrika dönüşüm programını açıkladı. Dönüştürülmüş bir 1973 model Super Beetle sergilediler. Bunun yanı sıra Aston Martin ve Jaguar gibi markalarda benzer dönüşüm programını duyurdular. VW’nin programı muhtemelen en yaygın çekiciliğe sahip, çünkü otomobilin ömrü boyunca çok sayıda Beetle üretti. Volkswagen ayrıca elektrikli mikrobüs dönüşümlerinin iş başında olduğunu ve Porsche 356’nın da bir olasılık olduğunu söylüyor.

Bu tarz dönüşümler için klasik araçlar daha çoğunlukla tercih edildiğinden fiyatlar çok değişkendir. Fiyatlar araca ve projenin karışıklığına göre değişmektedir. California merkezli EV West ve Zelectric şirketleri bir dönüşüm için 100.000 dolara kadara ücret talep edebilmektedir.

Dönüşüm Sonrası Motor Kaputu
Arabanın Değerini Etkiler Mi?

Otomotiv kültürünü etkileyen her şeyde olduğu gibi, bu konuda da her zaman muhalifler vardır. Fédération Internationale des Véhicules Anciens (FIVA) bu değişim trendine ağırlık verdi. Elektrikliye dönüştürülmüş herhangi bir benzinli veya dizel motorlu aracın, önemli ölçüde değiştirildiği için artık eski olarak kabul edilmediğini söyledi. Örneğin, araba kültürü için önemli olan beetle gibi modellerin garajlarda çürümesindense, bu tarz elektrikli dönüşümlerin yapılması daha iyidir. Bu dönüşümler de nadir bulunan bu araçların değerlerine değer katmaktadır. Aracın orijinalliğini bozulduğunun unutulmaması gerekir.

Kritik Düşünce

Çoğu otomobil severler bazı klasikleşmiş araçların kesinlikle korunması gerektiğinden yanalar. Dokunulmamış 1920’lerden 1980’lere kadar üretilen tüm araçlar arasında, geleceğe doğru daha fazlasını yolda görmek için bu tarz dönüşümlere ihtiyaç var. Sonuç olarak bu tarz elektrikli araç dönüşümleriyle klasik otomobilleri kurtarmak fazlasıyla mümkündür.

Elektrikli Dönüşümü Gerçekleşmiş Araç
Kaynakça

https://www.otonakit.com/blog-detay/sandik-motor-nedir

https://auto.howstuffworks.com/electric-motor-conversions.htm

https://www.autocar.co.uk/car-news/motor-shows-frankfurt-motor-show/volkswagen-creates-electric-conversion-kit-beetle

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Julia Programlama Dili ve Özellikleri

Makineli Tüfek Taşıyan Drone ”SONGAR”