içinde

Depreme Dayanıklı Bükülebilir Beton

Depreme Dayanıklı Bükülebilir Beton

  Deprem tehlikesi bulunan bir coğrafyada yaşıyoruz. Acı gerçeklerle de yüzleşiyoruz. Bu konu hakkında araştırmalar yaparken sevindirici bir haberle karşılaştım. Siz değerli Çeyrek Mühendis okurlarıyla paylaşmak istedim. Hadi hep birlikte bu çalışmalara bakalım.

  Depreme dayanıklı beton üretme fikri bilim insanlarının uzun sürelerden beri mesai harcadığı bir konu. 1990’ların başında hayata geçirilmiş çalışmalar da mevcut. Örneğin Michigan Üniversitesi’nde görev yapan çevre mühendisi Dr. Victor Li, bükülebilir betonu bulan ilk bilim insan olarak biliniyor. Fakat Li’nin bulduğu beton dayanıklılık konusunda başarılı olsa da maliyet olarak başarılı sayılmaz.

  Melbourne’de bulunan Swinburne Teknoloji Üniversitesi’nden bükülebilir beton hakkında yeni haberler geldi. Burada görev yapan araştırmacıların bulduğu yöntemin bükülebilir betonu bir gün yaygın hale getirebileceğinden bahsediyorlar.

  Gri çimento (Portland çimento) olarak bildiğimiz geleneksel çimentonun aksine, üniversite ekibinin bulduğu beton kurum (uçucu kül) olarak bilinen ve kömürün enerji üretmek için yakılmasından sonra oluşan malzemeyi temel alıyor.

  Bu üretim aslında yeni bulunmuş yöntem değil. Antik Roma döneminde bu yapıya rastlayabiliriz. Antik Roma dönemin uygulanan volkanik kül ile kireci harmanlamasıyla ortaya çıkarttıkları malzeme, bugün bile ayakta kalmayı başaran binaların yapı taşı olarak biliniyor.

 

Geleneksel Betonun Aksine Çevreci Yapıya Sahip

  Normal betona göre 400 kat daha fazla bükülebilme özelliğine sahip olan malzemenin ayrıca içinde bulunan polimer lifler sayesinde sadece ince kılcal çatlaklar oluştuğunu da belirtmiş.
Bükülebilir betonu geliştiren ekipte yer alan Dr. Behzad Nematollahi’ye göre söz konusu malzeme özellikle depremlerin yoğun olarak yaşandığı bölgelerde kullanılmak için oldukça uygun. Umarız bükülebilir betondan yapılma evler, yakın bir zamanda hayatımıza girmiş olur. 

Bükme testini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

 

 

    • Kaynak:
    • www.donanimhaber.com
    • Swinburne University of Technology Youtube Kanalı

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Türkiye’nin Sabit Kanat İnsansız Hava Araçları

G Kuvveti Nedir ?