içinde

Denizlerdeki Yeni Gücümüz İçin Geri Sayım

Denizlerdeki Yeni Gücümüz İçin Geri Sayım

2018 yılının sonuna doğru Savunma Sanayii Başkanlığı ile ROKETSAN arasında imzalanan Satıhtan Satha Güdümlü Mermi Tedariki Projesi Seri Üretim Sözleşmesi doğrultusunda geliştirilen Atmaca füzesi, Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF’19) dikkatleri üzerine toplamıştı.

İlk olarak MİLGEM korvetlerine entegre edilecek Atmaca, her türlü hava şartında kullanılabilen modern bir güdümlü füze olan Atmaca, karşı tedbirlere dayanıklılığı, hedef güncelleme, yeniden saldırı, görev iptal yetenekleri ve ileri görev planlama sistemi (3D routing) sayesinde, sabit ve hareketli hedeflere karşı da etkili.

Küresel Konumlandırma Sistemi, Ataletsel Ölçüm Birimi, Barometrik Altimetre ve Radar Altimetre alt sistemlerini kullanarak hedefine doğru yol alan Atmaca, hedefini yüksek doğrulukla bulabilmek için aktif radar arayıcısını kullanmakta.

200 kilometrenin üzerindeki menzilinin yanı sıra düşük izi ve yüksek hedef vuruş hassasiyetine sahip oluşu ”Atmaca” adının neden seçildiğini gösterir nitelikte.

”1-1,5 yıl içinde gemilerimizde görüyor olacağız.”

ROKETSAN Deniz Füze Sistemleri Proje Müdürlüğü Takım Lideri Emrah Özdemir, seri üretim hattı kalifikasyon çalışmaları yürüttüklerini belirtirken şu bilgilerden de bahsetti:

  • Kaynaklar:
    • www.aa.com.tr
    • www.ntv.com.tr

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Cahit Arf – Makine Düşünebilir mi ve Nasıl Düşünebilir? – 1958/59

Türk Otomotiv Sanayiinin İlk Göz Ağrısı: Devrim