içinde

Cerne Abbas Devi, Hercules’ti ve Orduların Buluşma Noktasıydı

Dorset yamacındaki dev çıplak adam figürü, aslında Batı Sakson ordularının Vikingleri savuşturmak için bir toplanma noktasıydı.

Yüzyıllar boyunca tarihçiler ve arkeologlar, İngiltere’de kireçli bir tepeye oyulmuş devasa, çıplak, sopa tutan Cerne Abbas devinin kökenleri üzerinde kafa yordu. Bu figür bir Kelt tanrısı mıydı yoksa bir çeşit eski doğurganlık sembolü müydü?

Oxford Üniversitesi’nin araştırması, Dorset’teki 60 metre uzunluğundaki figürün, bölgenin Viking savaşçıları tarafından saldırıya uğradığı bir dönemde Batı Sakson orduları için ilham verici bir toplanma noktası olabileceği sonucuna vardı.

Yapılan araştırma, dev figürün, kudret ve cesaretin sembolü olan Hercules olduğu ve onun varlığının, Vikingleri savuşturmaya çalışmadan önce orada toplanan birlikler için arka plan sağlamış olabileceği sonucuna varıyor.

(İlgili: Cerne Abbas Devi, Yaklaşık 1.000 Yıl Önce Yapılmış)

2021 yılına kadar devin Orta Çağ’ın başlarında değil, tarihöncesi veya erken modern dönemde yaratıldığı düşünülüyordu. Daha sonra National Trust’ın önderlik ettiği ve çökeltileri ve salyangoz kabuklarını inceleyen araştırma, figürün muhtemelen 10. yüzyıla ait olduğu yönünde şaşırtıcı bir sonuca ulaştı.

Erken Orta Çağ tarihi alanında doçent olan Gittos, Cerne devinin, manzaradaki erken Orta Çağ özellikleri kümesinin yalnızca en görünür olanı olduğu açıkça ortaya çıktı.” diyor.

Araştırmacılar makalelerinde Cerne devinin Hercules’in tek başına duran, sopasını başının üzerinde taşıyan ve sol elini yana doğru uzatan bir görüntüsü olarak yapıldığının anlaşıldığını yazıyor. Batı Saksonya kraliyet ailesi 10. yüzyılda bölgede birçok araziye sahipti. Cerne malikanesi, Kral Æthelred I’in soyundan ve İngiliz sarayının en güçlü adamlarından biri olan Æthelær’e aitti.

Dev figürün olduğu yamaçtan Dorset’in etkileyici manzaraları görülüyor ve burası Orta Çağ’dan kalma önemli yollara yakın ama bu yolların üzerinde değil. Bu özellikler, büyük grupların toplantı yerleri olduğu düşünülen, özel tipte bir buluşma yerinin tipik özelliklerini oluşturuyor.

Gittos ve Marcom, “İnsanların böyle bir yerde toplanmasının bir nedeni, genellikle yerel ealdorman’ın [liderin] liderliği altında bir ordu toplamaktı.” diyor.

“Toplanmaya uygun yerler, büyük bir aristokrat mülkünde mevcut olabilecek önemli lojistik desteği gerektiriyordu: su, barınak ve hem atlar hem de erkekler için erzak. Ana yolları ve gözetleme noktalarının bulunduğu yerleri kullanacak şekilde yerleştirildiler.”

“Ayrıca bu noktaların görünür bir şekilde işaretlenmeleri gerekiyordu. Hercules’in, özellikle savaşçılar arasında uzun zamandır bir erkeklik modeli olarak nitelendirilmesi ve 9. ve 10. yüzyıllardaki yaygınlığı göz önüne alındığında, onun dev bir görüntüsü, arazide bir toplanma alanını anıtsallaştırmak için ideal bir arka plan oluşturabilirdi. Dolayısıyla büyük yolların üzerinde bulunan, bol tatlı suya erişimi olan ve bir Ealdorman malikanesinin malzemelerine sahip olan bu yer çok uygun olurdu.”

Araştırmacılar, bir Anglo-Sakson ile Viking baskın ekibi arasında kaydedilen ilk karşılaşmanın sadece 25 km güneydeki Portland’da olduğunu hatırlamaya değer olduğunu ekliyor.

“Tebeşirle yapılmış, sopası saldırmaya hazır, savaşan bir kişi olarak tasvir edilen Hercules figürünün hazırlanması, güzel bir toplanma noktası, savaşa çağrı için bir nokta, tebeşirle yazılmış bir vaaz işlevi ve belki de toplanan orduyu meşgul edecek bir şey olarak görebilirdi.”

“Dev figürü yerel manzaraya ve tarihe her zamankinden daha iyi bir şekilde yerleştiren, onu yalıtılmış bir gizemden yerel topluluk ve kültürün aktif bir katılımcısına dönüştüren ilgi çekici bir anlatı bulduğumuzu düşünüyorum.”

The Guardian. 1 Ocak 2024.

Makale:

.fb-background-color {
background: #929292 !important;
}
.fb_iframe_widget_fluid_desktop iframe {
width: 100% !important;
}

Ne düşünüyorsun?

Yazar diwun

OSD Başkanı Eroldu: 2024 otomotivde zorluk ve belirsizlik yılı olacak

İsrail’de 3.800 Yıllık Kenan Kemeri ve Merdiveni Ortaya Çıkarıldı