içinde

Cahit Arf – Makine Düşünebilir mi ve Nasıl Düşünebilir? – 1958/59

Cahit Arf – Makine Düşünebilir mi ve Nasıl Düşünebilir? – 1958/59

İlgililerin bilgilenmesi ve siz değerli takipçilerimiz yoğun talebi üzerine yazıya ulaşabileceğiniz PDF dosyasını sitemize ekliyoruz. Çalışmanın özgün hali Sn. Emir Öngüner’in Özel Arşivindedir. Sn. Dr. Emir Öngüner tarafından gün yüzüne çıkarılmış ve Hukukçu Sn. Mehmet Bedii Kaya tarafından metin haline dönüştürülmüştür. Tüm çalışma özgün haliyle pdf formatında aşağıdaki adreste yer almaktadır.

[pdf-embedder url=”https://www.ceyrekmuhendis.com/wp-content/uploads/2021/06/1622408505165.pdf”]

Pdf indirmek için link

Ünlü Matematikçi Cahit Arf Kimdir?

Cahit Arf, 11 Ekim 1910’da Selanik doğumludur. Arf oldukça ünlü bir Türk matematikçi ve bilim insanıdır. TÜBİTAK Bilim Kolu eski başkanlarından olan Cahit Arf, 1948’de İnönü Ödülü’nü, 1974’de TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü kazanmıştır. 1980 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Onur Doktorası, 1981’de de ODTÜ Onur Doktorası’nı almıştır. 1990 yılında Arf’ın onuruna Sayılar Teorisi üzerine uluslararası bir sempozyum düzenlenmiştir. İleri düzeyde araştırmalar yaptığı Halkalar ve Geometri üzerine ilk konferanslar da 1984’te İstanbul’da yapılmıştır.

Cahit Arf, cebir konusundaki çalışmalarıyla dünyaca ün kazanmıştır. Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği konusunda yaptığı çalışmalar, cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ilişkin Arf değişmezi ve Arf halkaları gibi literatürde adıyla anılan çalışmaların yanı sıra “Hasse-Arf Teoremi” adı ile anılan teoremi matematik bilimine kazandırmıştır.

10 TL üzerinde bulunan teoremi ile sürekli bizimledir.

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Sarayini’ye tünellerle bağlı yeni bir yer altı şehri keşfedildi

Denizlerdeki Yeni Gücümüz İçin Geri Sayım