içinde

Batık Kalıntılar Antik Roma Zenginlerinin Yaşam Tarzını Gösteriyor

Yüzyıllar önce burası, Roma’nın seçkinlerinin Akdeniz’e bakarken dinlenip şarabın tadını çıkardığı bir villanın parçasıydı. Yıllar geçtikçe yapı dalgalar arasında kayboldu ve bugün bile orada gizlenmeye devam ediyor.

Batık kalıntılar, İtalya’nın başkenti Roma’dan kısa bir yolculukla ulaşılabilen Cerveteri’deki Campo di Mare sahil şeridinde bulunuyor.

Kalıntılar, birbirine yaklaşık üç metre uzaklıkta iki kalın duvardan oluşan, yaklaşık 50 metre çapında dairesel bir yapıdan oluşuyor. Kalıntılar arasında, Roma döneminde kullanılan ve balıksırtı deseninde tuğlaların döşendiği bir tür duvar işçiliği olan “opus spicatum” döşemeleri de korunmuş durumda.

(İlgili: Bulgaristan’da Zengin Roma Mezarı, Anadolu Kökenli Bir Aileye Ait)

Bulgular hakkında açıklama yapan hükümet yetkilisi, bunların büyük olasılıkla Roma aristokrasisinin zengin bir üyesine ait olan büyük bir villaya bağlı “son derece zarif” bir yapıya ait olduğunu söyledi.

Roma İmparatorluğu döneminde bu ev, doğrudan başkente giden ana yollardan biri olan Via Aurelia üzerinde yer alıyordu. Villanın kalıntılarının, sahil şeridi boyunca kumun altında gömülü olarak bulunabileceğine inanılıyor, ancak henüz keşfedilmedi.

Bu yenileme projesinin ardından ekip, alanda henüz insan gözüyle görülemeyen daha fazla kalıntıyı ortaya çıkarabilecek jeofizik yüzey araştırması yapmayı umuyor. Bu kanıtların toplanması, alanın korunmayı ve muhafaza edilmeyi hak ettiğine dair kanıtların oluşturulmasına yardımcı olacak.

Cerveteri, MÖ 8. ve 3. yüzyıllar arasında Orta İtalya’da gelişen ve bölgenin büyüyen gücü Roma tarafından fethedilinceye veya asimile edilene kadar gelişen bir kültür olan Etrüsk uygarlığı döneminde en parlak dönemini yaşadı.

Kasabadaki çok sayıda Etrüsk ve Roma kalıntıları arasında, MÖ 9. yüzyıldan 1. yüzyıla kadar kullanılan Akdeniz’deki en büyük antik nekropole ev sahipliği yapıyor. UNESCO, Banditaccia olarak bilinen bu bölgeyi, “sokakları, küçük meydanları ve mahalleleriyle şehir benzeri bir planda düzenlenmiş binlerce mezara sahip” olarak tanımlıyor.

IFLScience. 7 Haziran 2024.

 

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Sıvı Haldeki En Eski Şarap, Bir Roma Mezarında Bulundu

Protestocular Stonehenge’te Turuncu Toz Boya ile Eylem Yaptı