içinde

Bakan Açıkladı! Yerli ”Çakıl” Geliyor

Bakan Açıkladı! Yerli ”Çakıl” Geliyor

TÜBİTAK’ın Gebze’deki yerleşkesinde bulunan Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’ne (BİLGEM) bağlı laboratuvarları ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Çakıl” adı verilen milli mikroişlemcinin silah sistemlerinde kullanılan yabancı mikroişlemcilerin yerini alacağını açıkladı.

Bakan Varank mikroçip tasarımı konusunda gençlere eğitim verileceğini söyledi. BİLGEM’de birçok askeri ve kamu IP ağlarının güvenliğini sağlayan kripto cihazın 10 Gbit/s veri işleme hızına sahip olan yeni modelinin inceleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank daha sonrasında Lazer Projesi‘ne atıfta bulunarak şu açıklamada bulundu:

”Bu projenin çıktısı, top, havan roket ve güdümlü füzelere karşı Hava Savunma Lazer Sistemi Geliştirilmesi olacak. Havadan gelen tehditler, lazerle bertaraf edilecek.”

Çip Tasarımcıları

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’ın bir sonraki durağı ”Yarı İletken Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı” oldu. Burada milli kimlik kartları için geliştirilen temaslı ve temassız çipler, milli akıllı bombalarda kullanılan detektör çiplerinin geliştirme ve üretim süreçleri hakkında bilgi alan Varank, çip tasarım merkezinde gençlere eğitim vereceklerini söyledi. Varank, “BİLGEM’de çip tasarımcıları yetiştireceğiz. Burada yetişecek gençler, Milli Teknoloji Hamlesi’nin önemli bir parçası olacak” dedi.

avrupa yakası evden eve nakliyat

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Endüstri 4.0 ve PLC İlişkisi

Ay’a Geri Dönüş: Artemis Programı