içinde

Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları

Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları

Bir önceki yazımda artırılmış gerçekliğin ne olduğundan ve nerelerde kullanıldığından bahsetmiştim. O yüzden bu harika teknolojiyle alakalı daha fazla söz etmeden karşımıza sık sık çıkabilecek uygulamalarından bahsetmek istiyorum.

Buraya tıklayarak artırılmış gerçeklik ile ilgili yazıma ulaşabilirsiniz.

Google Translate

Google Translate seyahat eden herkes için çok iyi bir uygulama. Sizinle aynı dili konuşmayan insanlarla sohbet etmenizi sağlıyor, hatta bu sadece söylenilen kelimeler için geçerli değil.

Artırılmış gerçekliğin en iyi kullanımlarından biri telefonunuzun kamerasını bir yol tabelasına, bir menüye yani bir yazıya doğru tutmanız ve Google Translate’in o yazıyı gerçek zamanlı çevirmesi, bu özellik yaklaşık 38 dilde çalışıyor ve dil paketlerini çevrimdışı kullanım için indirebiliyorsunuz.

SketchAR

Elinize boş bir sayfa alın, daha sonra SketchAR üzerinden bir resim seçin (kendileri birkaç resim sunmuşlar, isterseniz kendi resimlerinizi de kullanabilirsiniz) daha sonra bütün işi uygulamaya bırakın, uygulama seçtiğiniz resmi kağıdınıza “yansıtıyor”, sizin yapmanız gereken tek şey ise bu “yansımanın” üstünden geçmek.

Wikitude

Wikitude en eski artırılmış gerçeklik uygulamalarından, buna rağmen hala ayakta. Yerel arama ile artırılmış gerçekliği birleştirerek size yakın olan restoran, kafe gibi yerleri gösterip etrafınızdaki dünyayı daha iyi tanımanızda yardımcı oluyor.  

Gorillaz

Dünyanın favori sanal grubunun artırılmış gerçeklik ile bütünleştiğini düşünmüşsünüzdür, ki bu doğru. Resmi Gorillaz uygulaması artırılmış gerçekliği özel içeriğe sahip bir hazineye giriş noktası olarak kullanılıyor.Evinizde yürürken (sadece eviniz için geçerli değil tabi ki), grubun videolarından gelen birçok objeyle karşı karşıya kalıyorsunuz, bu objelere tıkladığınızda ise sizi ekstra şeylerle dolu farklı bir odaya gönderiyor.Bu odalarda kimi zaman sizi özel bir parça dinlemek için Spotify’a yönlendiren eşyalar bulunmakta. Diğer özellikleri kullanabilmek için Google Cardboard gibi bir VR gözlük gerektiriyor.

IKEA Catalogue

Bir eşyanın evinizde onu satın almadan nasıl duracağını öğrenmek ister miydiniz? IKEA Catalogue ile bu artık mümkün.300’den fazla eşya ile bir koltuğun yanına kahve masaları ve bir lamba koyup nasıl duracağına kendiniz bakabilirsiniz. Ürünleri elle boyutlandırmanız gerektiğinden, uygulamanın tek başına kullanımı konusunda bazı sınırlamalar vardır.Eğer IKEA’nın kataloğu elinizde duruyorsa bu kataloğu kullanarak eşyaları oradan seçebilirsiniz.

WallaMe

WallaMe gelecekte büyük sosyal ağlar tarafından benimsenmeyi kolayca hayal edebileceğiniz bir fikir. Tüm dünyayı boş bir tuval haline getirerek başkalarıyla gizli mesajları paylaşmanızı sağlıyor.

Telefonunuzun kamerasını boş bir duvara tutup duvara bir mesaj yazın veya çizin daha sonra bu mesajı paylaşın. Etraftan geçen bir kişi o mesajın orada olduğunu anlayamaz. Ama tabii ki uygulamayı kullanan diğer kullanıcılar bu bıraktığınız mesajı görebilirler.

Star Walk 2

Artırılmış gerçekliğin yapabileceklerinin sınırlarını göstermenin en kolay yolu Star Walk 2. Sadece uygulamayı indirin, telefonunuzu havaya doğrultun ve bütün gezegenler, yıldızlar ve takımyıldızları gözlerinizin önüne serilecektir. Bu cep boy gözlem evi öğretmenler, amatör astronomlar ve gökteki o ışığın bir yıldız mı, yoksa Mars mı, yoksa Uluslar Arası Uzay İstasyonu mu olduğunu anlamak isteyenler için ideal.

Bahsettiğim uygulamaların hepsi bugün için artırılmış gerçeklik teknolojisiyle yapılmış en iyi uygulamalardandır. Eminim ki zaman geçtikçe aklımıza dahi gelmeyen çok çeşitli uygulamalar bizi bekliyor olacak.

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Ekşi Sözlük’ün erişim engeli kaldırıldı

Aktif Depolama Sistemleri