içinde

Antik Roma Kuyusunun İçinde Nadir Eserler Bulundu

Roma kuyusununda içindeki yanmış kemikler ve çömlekler gibi eşyalar, Ostia kentindeki ritüel faaliyetlere dair yeni bilgiler sağlıyor.

Arkeologlar Roma’nın yaklaşık 24 kilometre güneybatısındaki antik bir şehir olan Ostia Antica’da bir kuyu kazdıklarında sudan fazlasını buldular. İtalya Kültür Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, üç metre derinliğindeki yapının dibinde onlarca nadir eser ortaya çıkarıldı.

Kuyu, arkeolojik alanın kutsal bir bölümünde, Hercules Tapınağı’nın yakınlarında yer alıyor. Kazı başladığında kuyu hâlâ su ile doluydu. Çoğu MS 1. ve 2. yüzyıllara ait olan ve iyi korunmuş eserler, oksijen açısından fakir çamurun içine gömülmüştü ve bu da onları elementlerden korumaya yardımcı olmuştu. Bu eserler, araştırmacılara imparatorluk yaşamı ve kült ritüelleri hakkında yeni bilgiler sağlıyor.

(İlgili: Batık Kalıntılar Antik Roma Zenginlerinin Yaşam Tarzını Gösteriyor)

En şaşırtıcı keşiflerden biri, amacı bilinmeyen ahşap huni ya da kadeh benzeri bir nesneydi. Araştırmacılar ayrıca cam ve mermer parçaları, çanak çömlek parçaları ve bir zamanlar boru benzeri bir yapı oluşturmuş olabilecek birbirine kenetlenmiş bir dizi ahşap parçası buldu.

Yapılan açıklamalara göre, kuyuda yanmış kemikler de bulundu ve bu da alanda hayvan kurban edildiğine işaret ediyor. Bazı çömlekler de yanmıştı. Arkeologlar, muhtemelen domuz ya da sığır gibi hayvanların bir ritüel ziyafeti sırasında pişirilip yendiğini düşünüyor.

Arkeoloji parkının müdürü Alessandro D’Alessio, “Bu buluntular kutsal alanda gerçekleştirilen ritüel faaliyetlerin doğrudan bir kanıtıdır. Bunların yapılmış olduğunu hayal edebilirdik ama daha önce elimizde hiçbir kanıt yoktu” diyor.

Ostia’nın MÖ 7. yüzyılda Roma’nın dördüncü kralı Ancus Marcius tarafından kurulduğu söylense de, bölgede ortaya çıkarılan en eski arkeolojik kanıt MÖ 4. yüzyıla tarihlenen bir yerleşim. Roma İmparatorluğu için hayati bir liman görevi gören kent, MS 2. yüzyılda 50.000 civarındaki nüfusuyla zirveye ulaştı.

D’Alessio’nun açıklamasında belirttiği üzere, halk yakında parkın “Ostia’nın en eski ve en çok çağrışım yapan komplekslerinden biri” olan kutsal alanını ziyaret edebilecek.

Bu sırada alandaki restorasyon çalışmaları da devam ediyor. Uzmanlar ayrıca, yakınlardaki Ostiense Müzesi’nde sergilenecek olan yeni keşfedilen eserleri restore etmek için de çalışacaklar.

Araştırmacılar geçtiğimiz aylarda, dünyanın en ünlü arkeolojik alanlarından birine ev sahipliği yapan İtalya’da çok sayıda Roma eseri ortaya çıkardı. Geride bıraktığımız haftalarda yetkililer Pompeii’de duvarlarında nadir bulunan mavi boya bulunan zengin bir tapınak kazdıklarını bildirdiler. Kış aylarında arkeologlar Kolezyum yakınlarında deniz kabukları, taşlar, mineraller ve ithal çinilerden oluşan bozulmamış bir duvar resmi ve Roma’nın kuzeyindeki bir kasabada değerli mücevherler, madeni paralar, muskalar ve çanak çömlek parçalarıyla dolu antik bir Roma mezarlığı keşfettiklerini duyurdular.

Smithsonian Magazine. 11 Haziran 2024.

 

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Uzun Süreli Anne Bakımı, Uzun Yaşamın Anahtarı Olabilir

Ejderha Taşı’nın Altına Gömülü Tarihöncesi Bebekler Akraba Çıktı