içinde

Almanya’da 2.000 Yıllık Çivili Roma Askeri Sandaleti Bulundu

Arkeologlar Bavyera’daki bir Roma kalesinin yakınında bulunan bir sandaletin kalıntılarını analiz etmek için X ışınlarını kullandılar.

Arkeologlar, Almanya’daki eski bir askeri kalenin yakınında 2.000 yıllık bir Roma sandaletinin kalıntılarını keşfettiler.

Araştırmacılar, Bavyera eyaletindeki bir şehir olan Oberstimm yakınlarındaki bir Roma askeri kalesinin eteklerindeki sivil yerleşimde kazı çalışması yaparken askeri tarzdaki ayakkabıları ortaya çıkardılar. Bavyera Devlet Anıtları Koruma Dairesi’nin açıklamasına göre, yerleşim MS 60 ile 130 yılları arasında iskan edilmiş olmalıydı.

Araştırmacıların X-ışınları kullanarak analiz ettiği deri ayakkabıdan geriye kalan tek şey ayakkabının tabanı ve iyi korunmuş çivileriydi.

X-ray taramaları, ayakkabının Roma lejyoner askerleri ve destek birliklerine verilen üniformanın bir parçası olan, ağır hizmet tipi, çivili bir sandalet olan “Caliga” olduğunu ortaya çıkardı.

Ayakkabı, çekiş sağlayan çivilerle birlikte uygun adım yürürken giyiliyordu. İskoçya’daki Trimontium Müzesi’ne göre Caligae, su toplamalarına ve ayak donması gibi koşullara karşı koruyucuydu. Caligula veya “küçük çizme” lakaplı üçüncü Roma imparatoru, lakabını çocukluğunda babasının askerlerinden almıştı.

Ancak müzeye göre Roma ordusu MS 1. yüzyılın sonlarında bu sandaletleri giymekten vazgeçmeye başladı. Bu noktada Romalı askerler calcei olarak bilinen kapalı çizmeler giyme eğilimindeydiler.

Sandalet kalıntıları

Bavyera Anıt Koruma Eyalet Dairesi danışmanı Amira Adaileh, “Caligae adlı ayakkabılar, Roma İmparatorluğu döneminde çoğunlukla Romalı askerler tarafından giyilirdi. Buluntu, Romalıların Bavyera’ya yanlarında getirdikleri uygulamaların, yaşam tarzlarının ve kıyafetlerin yerel halk tarafından benimsendiğini açıkça ortaya koyuyor.” diyor.

Açıklamaya göre arkeologlar sandaletlerin yanı sıra yiyecek artıkları, çömlekler, orak ve giysi parçaları da buldular.

Bavyera Anıt Koruma Eyalet Dairesi’nin genel küratörü Mathias Pfeil, “Oberstimm’deki ayakkabı tabanı gibi sürpriz buluntular, arkeolojik kazılar tamamlandıktan sonra bile değerli bilgilerin toplandığını tekrar tekrar ortaya koyuyor.” diyor.

Live Science. 24 Haziran 2024.

 

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Bizim Dışımızdaki Hayvanlarda Eşcinsellik Ne Kadar Yaygın?

Tibet Platosu’nda Dünyanın Bilinen En Eski Taş İğneleri Bulundu