içinde

3D Baskı ile Kulak Zarı İmplantı

Kulak zarı ses dalgaları ile karşılaştığında titreşerek beyne ses olarak algılayabileceği elektrik sinyalleri gönderen, ince ve dairesel bir doku parçasıdır. Ancak yapısal özelliğinden dolayı sivri cisimlerle temas veya aşırı yüksek sese maruziyet sonucunda hasara uğrayarak delinebilir. Bunun sonucunda kulak zarı görevini yerine getiremez ve işitme kaybı oluşur. Ayrıca kulağın içi ile dış ortam arasında bariyer delindiği için kulak içi, virüslere ve bakterilere açık hale gelir. Harvard’lı biyomühendisler, tüm bu sorunlara çözüm olarak %100 biyobozunur yapay kulak zarı ürettiler. Bu yapay zar ile işitme kaybı %100 oranında ortadan kaldırılıyor.

Bundan önceki en iyi tedavi hastanın kendi kulak dokusundan alınan greft dokular kullanarak yapılan timpanoplasti ameliyatı idi. Ancak bu yöntemle bile kulak, sesi tam olarak algılayamaz. Ayrıca bu işlem için kesi yapılması gerekir ve bu yüzden iyileşme süreci uzar. PhonoGraft adı verilen tasarımla birlikte bu sorunlar ortadan kalkmıştır. PhonoGraft, kulak zarının karmaşık anatomik şekline uygun olacak şekilde bisiklet tekerleğini taklit ederek üretilmiştir. Bunun sebebi bisiklet tekerleğinin telli tasarımının ses dalgaları ile karşılaştığında titreşebilmesine izin vermesidir. Üretimde 3D baskı için özel olarak geliştirilen sentetik polimer bazlı mürekkep hammaddesi kullanılmaktadır. Bu tasarım işitme kaybını düzeltmenin yanında kulak içinde doku iskelesi oluşturarak kulağın kendi hücrelerinin bu iskelede büyümesini sağlar. Tüm bu avantajlarının yanında herhangi bir kesi gerekmeden endoskopik olarak non-invaziv yöntemle implante edilebilir durumdadır.

Projede araştırmacı olan Aaron Remenschneider, implantasyondan sonraki üç ay içinde işitme testlerinin tamamen düzeldiğini belirtti. Ayrıca kulak kanalına bakıldığında yerleştirilen greft doku ile kulak dokusunun bütünleştiğini gördüklerini ifade etti. Şimdilerde FDA onayı almaya çalışan ekip 2023’ün başlarında bu dokunun KBB hastalarında kullanılabileceğini söylüyor.

Kaynaklar

newatlas.com

donanimhaber.com

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Balık Yağı Mı? Alg Yağı Mı?

Agile Nedir?